Povedený první poločas B mužstvu na vítězství proti Křinci nakonec stačil

Napsal(a)  Zveřejněno: 09. 06. 2024
Povedený první poločas B mužstvu na vítězství proti Křinci nakonec stačil Markéta Stiborová

Poděbrady - Po dvou výsledkových propadácích s Krchleby a Přerovem nad Labem potřebovala rezerva poděbradské Bohemie notnou vzpruhu. Do utkání s jistým vítězem soutěže z Křince sice nevstupovala z pozice papírového favorita, nicméně i s přispěním nevytížených hráčů A mužstva nakonec dokázala rozhodující části střetnutí jednoznačně opanovat a díky tomu zaznamenala cenné vítězství.

FK Bohemia Poděbrady B - TJ Křinec 3:2 (3:0)

Branky: 5. Křivský, 16. Barták, 28. Zumas - 57. a 66. Voborník

FKBP B: Málek - Kupec, Řehák (C) (63. Zima), Svoboda, Soukup (46. Roskovec) - Zumas, Kubánek T. (63. Fiška), Králík, Vokněr (81. Archalous) - Barták, Křivský (46. Kvapil)

Křinec: Šmelhaus - Kulich (46. Cypra), Vondrlík, Čuřík, Bobek - Pěkný (C), Voborník, Elia (46. Král), Žmolil, Calcatin (46. Nguyen) - Holas

Utkání se neslo ve znamení dvou diametrálně odlišných poločasů. V tom prvním měli jednoznačně více ze hry hráči domácího celku a jedinou nezodpovězenou otázkou se zdála být pouze konečná podoba skóre. To navíc poděbradští hráči otevřeli už po necelých pěti minutách hry, kdy si Barták posunul míč kolem vyběhnuvšího Šmelhause a svým následným centrem z pravé strany nalezl před odkrytou bránou osamoceného Křivského, jenž hlavou uklidil míč do sítě. Zdánlivě bezstarostný vstup do utkání však poté domácím mohl zkomplikovat kapitán Křince Pěkný, jenž se na přelomu první a druhé desetiminutovky utkání ocitl hned ve dvou slibných příležitostech k vyrovnání, ovšem nejprve nedokázal potrestat zaváhání Svobody, když vnějším nártem z nadějné pozice zakončoval zcela mimo prostor vymezený třemi tyčemi a o několik minut později pak tentýž hráč z hranice šestnáctky pálil pro změnu jen těsně vedle pravé tyče poděbradské brány. Jinak to však byli stále hráči domácí juniorky, kdo třímal otěže nad utkáním pevně ve svých rukou a nakonec se také po zásluze podruhé v utkání střelecky zaskvěl. Po necelé čtvrthodině hry sice ještě neuspěl Křivský, jehož slibné zakončení dokázal pohotovým zákrokem zlikvidovat Šmelhaus, ovšem v 16. minutě k odvážnému sólu našlápl Svoboda, jenž si rychle narazil míč s Kubánkem a následně již pouze nezištným způsobem přichystal pohodlnou pozici pro zakončení do odkryté brány Bartákovi. Převaha rezervy Bohemie v této fázi utkání kulminovala a další gólové úspěchy byly doslova na spadnutí, nicméně úspěšný únik Křivského po ubráněné standardní situaci soupeře zhatil i přes protesty domácích zdvižený praporek asistenta na pomezí a o několik minut později pak Kubánkovu střelu k bližší tyči po Zumasově přiklepnutí znovu zlikvidoval pozorný brankář Šmelhaus. Domácí se tak potřetí v utkání dočkali až po úspěšném ofenzivním výpadu levou stranou ve 28. minutě, po kterém tentokrát pohodlnou pozicí pro zakončení do odkryté brány nepohrdl Zumas a o osudu utkání se zdálo být definitivně rozhodnuto. V závěru úvodního dějství pak sice ještě jeden úspěšný zásah mohl přidat Křivský, jenž v důrazném osobním souboji o míč předskočil bránícího Bobka a po úspěšné kličce křineckému brankáři uklízel míč znovu do odkryté brány, ovšem hlavní arbitr se nakonec rozhodl počínání poděbradského forvarda posoudit jako v rozporu s pravidly a rezerva Bohemie tak nakonec první poločas opanovala "pouze" tříbrankovým rozdílem ve skóre.

Pocit zdánlivé nezranitelnosti se však nakonec pro domácí celek ukázal značně pomíjivým. Do druhé pětačtyřicetiminutovky totiž poděbradští hráči vstoupili až s nebývalou pasivitou, zatímco hosté zavětřili šanci utkání ještě zdramatizovat a to se jim v 57. minutě také nakonec podařilo. To když Pěkného centr z levé strany zvládl Svoboda před dotírajícím Králem odvrátit pouze k osamocenému Voborníkovi a na jeho střelu zacloněnou před bránou stojícím Králem brankář Málek nedokázal zareagovat. Karta se tímto momentem zcela obrátila a křinečtí hráči se aktivně drali za další kýženou korekcí průběžného výsledku. Po Pěkného rohovém kopu se jim to ještě nepoštěstilo, když míč po souboji Čuříka se Svobodou skončil jen několik decimetrů vedle poděbradské brány, ovšem v 66. minutě hosté po dalším výpadu levou stranou a příhodném odrazu míče zaznamenali další příležitost k zakončení a byl to znovu Voborník, kdo nekompromisně uklidil míč do sítě. Mladící v domácích dresech v této fázi utkání působili jako opaření a jen stěží hledali pádnou reakci na nepříznivý vývoj utkání. A záhy mohlo být také vyrovnáno, když další výpad Pěkného zakončil křinecký kapitán přesným obloučkem do prostoru u vzdálenější tyče, kde na míč těsně nedosáhl Vokněr a míč mohl do odkryté brány uklidit Král, ovšem střídající hráč Křince nedokázal ideálním způsobem zkoordinovat svůj pohyb při zakončení a míč tak k úlevě domácí lavičky skončil pouze v rukavicích domácího brankáře. Poté však již hráči rezervy Bohemie dokázali divoký vývoj utkání přece jenom uklidnit a tlak soupeře otupit. Sami však zůstávali směrem do ofenzivy až pohříchu neteční, a to navzdory několika nadějně působícím akcím, které však k jejich smůle bezprostředním ohrožením Šmelhausovi brány neskončily a opětovné uklidnění jim tak nezajistily. Naproti tomu hosté měli zhruba deset minut před koncem utkání po nedovoleném zákroku Zumase ještě jednu nadějnou příležitost k vyrovnání v podobě přímého kopu, nicméně na Čuříkův technický pokus přes vystavěnou zeď dokázal strážce poděbradské svatyně zareagovat a hrozící nebezpečí u levé tyče své brány tak zažehnal. To však bylo z pohledu nadějí již jistého vítěze okresního přeboru v utkání až na drobné výjimky prakticky vše, jelikož domácí hráči úspěšně kontrolovali závěrečné dění s míčem na svých kopačkách a stále unaveněji působícímu soupeři tak tříbrankové poločasové manko už neumožnili dotáhnout. Sami naopak mohli v závěru utkání své vítězství ještě definitivně stvrdit, ovšem Fiška se po Králíkově centru z levé strany před odkrytou bránou natahoval za míčem hlavou marně a o chvíli později razantní křižnou střelou z hranice šestnáctky neuspěl ani Archalous. To už však domácí nemuselo mrzet a po vítězství v poměru 3:2 si tak rezerva poděbradské Bohemie vylepšila svou výchozí pozici před posledním střetnutím sezóny, ve kterém se s rezervním týmem Sokolče má ještě možnost poprat o konečné umístění v horní polovině soutěžní tabulky.

„Na tuto soutěž jsme nastoupili v nadstandardní sestavě, naopak soupeř v optimálním složení nehrál. Rozdíl v kvalitě byl zcela patrný a poločasové skóre mohlo být i vyšší. Ve druhé pětačtyřicetiminutovce jsme prostřídali, ale především začali hrát s pocitem, že se nám nemůže nic stát. Kvůli naší nedůslednosti v defenzivě se soupeř dostal do zápasu a nechybělo mnoho a mohl i vyrovnat," okomentoval trenér domácího celku Michal Poděbradský.

„Pro mě jsou poslední dva zápasy v Poděbradech a v Přerově o tom, že si zkusím nějaké jiné rozestavení a hlavně si vyzkouším kluky, co málo hráli. Když si k tomu připočítám, že Poděbrady nastoupily s některými hráči z A mužstva, logicky se to muselo někde projevit. I tak jsme dostali góly, kterým se dalo zabránit. Začátek prvního poločasu jsme nezachytili. Dostali jsme dvě rychlé a zbytečné branky. Poděbrady pak přidaly do konce prvního poločasu ještě jednu branku. První poločas byl hodně o nás, že jsme celkově špatně hráli a domácím jsme to hodně ulehčili. Do druhého poločasu jsem poslal do hry více rychlejších hráčů a kluky co hrají většinou v základní sestavě a už to bylo znát. Byli jsme druhý poločas lepší a domácí měli jen jednu pološanci hlavou. My jsme dva góly dali, ale mohli jsme v klidu zápas zvrátit a odvést si z Poděbrad po špatném prvním poločase i vítězství. Vyložených šancí během druhého poločasu jsme na to měli dost. To ale není důležité. Já jsem rád, že mi utkání ukázalo to, co jsem chtěl. Poslední zápas do Přerova si pojedeme užít, a pak už jen oslavit historický postup Křince do krajské soutěže," shrnul trenér Křince Milan Švábenský.

Autorka komentářů trenérů k utkání: Markéta Stiborová/Nymburský deník