Domácí neporazitelnost Bohemie ukončily až Psáry

Napsal(a)  Zveřejněno: 26. 05. 2024
Domácí neporazitelnost Bohemie ukončily až Psáry Martin Mangl

Poděbrady - Každá série jednou končí a ta poděbradské Bohemie v neporazitelnosti na domácím trávníku se nakonec zastavila na číslovce 13. Utnout jí dokázal až lídr soutěže ze Psár, který tak stále jistěji kráčí za postupem.

FK Bohemia Poděbrady - SK Rapid Psáry 1:4 (0:2)

Branky: 68. Vokatý - 20. a 55. Pouček, 30. Kalous L., 87. Kováč

FKBP: Fiška - Schulz (46. Uher), Svoboda, Hněvsa (C), Soukup - Králík (46. Nykodým), Havránek, Vokatý - Kalina (69. Zumas), Novák, Martínek (46. Křivský)

Psáry: Foferka - Mikyska, Kováč, Štancl, Keller (75. Přeučil) - Kalous L. (61. Půlpán), Proskočil (59. Kalous O.), Studnička, Krasnyanyk - Azilinon, Pouček (C) (87. Motyčka)

Úvod utkání byl oboustranně opatrný a obě mužstva se před teprve pomalu se zaplňujícími ochozy pouze střelecky oťukávala, když Králíkův přímý kop do středu brány Foferku nemohl příliš zaskočit a Kováčova dalekonosná střela poděbradskou bránu pro změnu o několik centimetrů minula. A když už se v 8. minutě po nadějném pasu Králíka adresovaném Novákovi pomalu rodila první slibnější gólová příležitost utkání, dokázal odvrátit míč do bezpečí pohotovým výběhem brankář hostujícího celku a hrozící nebezpečí tak zažehnal. Poté však již Psáry začaly rozjíždět svou rychlou ofenzivní hru a domácí obrana se tak musela mít stále více na pozoru. Střela Studničky po Azilinonově akci ještě nebyla přesná a poděbradskou bránu minula, ale ve 13. minutě prošel z levé strany až ke střele Krasnyanyk a Fiška se již tentokrát musel pořádně natáhnout, aby jeho obstřel ke vzdálenější tyči vytěsnil do bezpečí. A o minutu později pak domácímu celku přiklonila svou vlídnější tvář také štěstěna, když Pouček napálil podařený Kalousův centr z voleje jen nad poděbradskou bránu. Hosté se tak nakonec dočkali až ve 20. minutě, kdy Krasnyanyk po levé straně prchl bránícímu Schulzovi a následně naservíroval přesnou přihrávkou míč před odkrytou bránu Poučkovi, jenž nabídnutou příležitostí nepohrdl. Tlak lídra soutěže však ani poté neustával a pět minut po gólové akci předvedl Krasnyanyk další ze svých rychlých úniků, po kterém se tentokrát odhodlal sám zakončit, ale jeho obstřel byl hodně nepovedený a další posun ve skóre tak přinést nemohl. A o minutu později se z podobné pozice nepodařilo přesněji zakončit ani Kellerovi, jehož pokus o obstřel skončil pro změnu pouze v rukavicích domácího brankáře. Z pohledu hostů se tak znovu ujala až akce ze 30. minuty, kdy Kellerův centr z levé strany nalezl přesně nabíhajícího Kalouse a ten z hranice malého vápna pohodlně uklidil míč za Fiškova záda. Poděbradským hráčům se pak sice podařilo tlak soupeře otupit, ale sami se nepřesnostmi ve své hře připravovali o možnosti kterak utkání zdramatizovat a ještě se tak poprat o udržení domácí neporazitelnosti. V závěrečné pětiminutovce to tak naopak byli znovu hosté, kdo přitlačil na pilu a obránci Bohemie jen díky své obětavosti zatím nepřipouštěli přímé ohrožení vlastní brány a hrozbu třetí inkasované branky. Té se Psáry nedočkaly ani ve 44. minutě, kdy po vysokém nákupu do domácí šestnáctky při snaze o vyběhnutí brankář Fiška podklouzl a Proskočil hlavou míč posunul k Azilinonovi, ale jeho pokus o pohotové doklepnutí hlavou nebyl přesný a změnu skóre tak nepřinesl. A když pak v úplném závěru úvodního dějství po přenesení hry z pravé strany zablokoval Kalousovu střelu dalším obětavým zákrokem Svoboda, odcházelo se do šaten za průběžného stavu 0:2.

Poděbradští hráči si určitě představovali, že suverénního lídra soutěže potrápí výraznějším způsobem, ale ani v úvodu druhého poločasu, i se třemi změnami ve své sestavě, nedokázali zkušeného soupeře dostat pod souvislejší tlak a když už se odhodlali k zakončení, jako v 54. minutě zdálky Havránek, nebyli příliš přesní. V 55. minutě pak navíc centr Poučka z levé strany adresovaný do předbrankového prostoru jen lehce přizvedl Svoboda a Fiška na změnu dráhy letu míče nedokázal zareagovat, což vyústilo v již třígólový rozdíl ve skóre. A nakonec nemuselo zůstat ani u něj, když hosté v dalších minutách znovu obléhali domácí šestnáctku, ale střela Studničky k úlevě poděbradských hráčů zamířila jen nad jejich bránu. Hráči Bohemie se však ani za tohoto stavu nehodlali vzdát a stále si dělali zálusk na zdramatizování utkání. V 63. minutě sice ještě v první vyložené příležitosti domácího celku v utkání neuspěl Novák, jehož milimetrovým pasem za obranu nalezl Uher, když poděbradský forvard neprocedil míč přes vyběhnuvšího Foferku a následnou dorážku do poodkryté brány nasměroval jen těsně vedle Kalina. Ovšem v 68. minutě hostující obrana nedokázala míč odvrátit před nepříjemně dotírajícím Kalinou, jenž jej sklepl Vokatému a chytře skrytá střela poděbradského středopolaře již zapadla přesně k levé tyči soupeřovi brány. Hráče Psár však inkasovaná branka ani v nejmenším neznervózněla a v dalších minutách to byli znovu oni, kdo byl nebezpečnější pro bránu soupeře. Další z rychlých výpadů v podání Krasnyanyka však v 72. minutě nedokázal zužitkovat Azilinon, když jeho nepříliš dobře umístěnou střelu z otočky Fiška bez větších obtíží kryl a o tři minuty později pálil Studnička zpoza vápna pro změnu jen vysoko nad domácí svatyni. V 82. minutě pak sice ještě mohl jiskřičku naděje pro domácí rozdmýchat po dalším Uherově pasu do šestnáctky soupeře Novák, jenž v souboji o míč svým typickým důrazem předskočil Štancla, ale ten jeho následnou střelu zvládl zblokovat a zažehnal tím poslední nadějnější šanci Bohemie v tomto střetnutí. Skóre se pak sice ještě jednou měnilo, ale v 87. minutě to bylo znovu k větší radosti hostujícího mužstva, když Mikyskův rohový kop po lehké teči Havránka zamířil přesně na hlavu Kováče a ten pohodlně uzavřel střelecký účet utkání.

„Skončila naše domácí série neporazitelnosti, na kterou jsme byli právem pyšní a jsme z toho upřímně zklamaní. Útěchou nám může být, že nás přehrála značná individuální kvalita, která vám v této soutěži nevystavuje zrcadlo každý týden. My jsme ze svého technického pojetí za celý zápas neustoupili a i dost možná proto byl výsledek tak rozdílný,“ zamyslel se Jiří Voříšek, který na lavičce nahradil nepřítomného hrajícího trenéra Tomáše Kubánka. „Hosté působili velmi vyzrále, kdežto my svoji uspíšeností nacházeli po cely zápas kvadraturu kruhu. Skvělá zkušenost pro náš mladý tým a gratulace do Psár k postupu. Zaslouženému,“ dodal Jiří Voříšek.

„Těšili jsme se na prověrku od kvalitního soupeře z Poděbrad, a ta přišla. Domácí měnili rozestavení hry snad každých deset minut, ale... fotbalová zkušenost, intuice, kvalita a sebevědomí našich hráčů se promítly do konečného výsledku. Přijeli jsme si pro body a pro potencionální mečbol pro zisk prvenstvím, a to jsme splnili - hráči to splnili! Teď nás čekají dva nejdůležitější zápasy tohoto ročníku, finále poháru a poslední krok k postupu. Jsme připraveni jít do boje," hlásí jeden z trenérů áčka fotbalového Rapidu Lukáš Debnár.

Autor komentářů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník