Bohemia se na jarní boje naladila vítězstvím

Napsal(a)  Zveřejněno: 02. 03. 2024
Bohemia se na jarní boje naladila vítězstvím Vladimír Malinovský

Poděbrady - Poslední zápasovou prověrku před úvodním jarním kláním, ve kterém poděbradskou Bohemii čeká hned tradiční okresní derby, lázeňský celek herně i výsledkově zvládl. Proti účastníkovi Královéhradeckého krajského přeboru se prosadil zejména ve druhé pětačtyřicetiminutovce a po vítězství v poměru 3:1 tak již může netrpělivě upínat své myšlenky k jednomu z vrcholů sezóny.

FK Bohemia Poděbrady - SK Lázně Bělohrad 3:1 (1:1)

Branky: 18. Křivský, 47. Novák, 77. Kalina - 30. Pour

FKBP: Málek - Schulz (46. Zumas), Svoboda, Hněvsa (C) (67. Suchánek), Zima (46. Soukup) - Vokatý (46. Havránek), Kalina (46. Kubánek), Nykodým (67. Vokatý) - Martínek (67. Křivský), Křivský (46. Herzán), Novák (67. Kalina)

Bohemia vstoupila do svého posledního přátelského utkání aktivně a už po necelých dvou minutách mohla jít do vedení, ale Novákovu slibnou hlavičku po Nykodýmově centru parádním zákrokem zlikvidoval Dobřichovský a odmítl tak připustit brzkou změnu skóre. Poté si však již hostující defenziva začala počínat o poznání obezřetněji a poděbradští hráči se do dalších příležitostí dostávali s nesrovnatelně většími obtížemi a povětšinou bez vyústění v podobě střeleckého ohrožení soupeřovi brány. Po opatrném vstupu do utkání se však postupně začali osmělovat také hráči Bělohradu a o práci tak měla postaráno také defenziva Bohemie. Ani hosté však dlouhé minuty nedokázali své ofenzivní snažení výrazněji zužitkovat a nerozhodný stav tak zůstával prakticky neohrožen. Skóre se poprvé v utkání měnilo až v 18. minutě a šťastnějším týmem byl nakonec domácí celek, který se nejprve ubránil tlaku soupeře u vlastního pokutového území a po osvobozujícím odkopu Nováka svedl Martínek úspěšný souboj o míč s jedním z bělohradských obránců, proti kterému si vynutil autové vhazování. To forvard Bohemie rychle rozehrál na rozběhnutého Schulze, jenž bez zbytečného otálení křižnou přihrávkou hledal Křivského a ten v ne zcela komfortní pozici dokázal nasměrovat míč do sítě. O čtyři minuty později mohl vedení domácího celku navýšit Novák, který se na hranici šestnáctky úspěšně uvolnil kolem svého strážce, ale při střele volil razanci na úkor samotného technického provedení a z nadějné pozice pálil jen vysoko nad bránu soupeře. Hosté však po obdržené brance dokázali přidat na aktivitě a i oni se začali dostávat k možnostem k ohrožení poděbradské brány a kýženému vyrovnání. Ve 21. minutě však proti přihrávce za obranu včas vystoupil brankář Bohemie, jenž tak dokázal dostatečně zmenšit střelecký úhel zakončujícímu soupeři a o chvíli později pak hostující hráč z ostrého úhlu pálil pro změnu pouze do boční sítě domácí svatyně. Lázně Bělohrad se však nakonec vytouženého vyrovnání přece jenom dočkaly, když krátce před dovršením úvodní půlhodiny využily nedůslednosti poděbradské defenzivy a Loner po rychlém kontru připravil přesnou přihrávkou možnost pohodlného zakončení do odkryté brány Pourovi. Bohemia se sice snažila na obdrženou branku odpovědět, nicméně při svých pokusech o rychlý přechod do útoku si počínala poněkud zbrkle a její snahy se tak míjely účinkem. Opticky nebezpečnější tak zůstávali hosté, kteří ještě několikrát nebezpečně kombinovali v těsné blízkosti poděbradské šestnáctky, ale když už se odhodlali k finální přihrávce nebo samotnému zakončení, dokázala defenziva Bohemie pohotově zakročit a další ohrožení své brány tak již nepřipustila. Úvodní dějství tak nakonec skončilo nerozhodným výsledkem v poměru 1:1.

Pokud však byl v úvodní pětačtyřicetiminutovce k vidění víceméně vyrovnaný souboj, ve kterém se obě mužstva poctivě dělila o územní převahu, tak druhá polovina utkání nabídla již o poznání jednostrannější partii. Domácí úspěšně okysličili svůj herní projev střídáním a navíc již po pár desítkách vteřin hry dokázali gólově udeřit, když Kubánek využil nepřesné přihrávky soupeře ve středu pole a přesnou přihrávkou za obranu uvolnil Nováka, jenž si počínal nekompromisně a razantní střelou bez přípravy překonal Dobřichovského. Hosté se v této fázi utkání ještě snažili s poděbradskými hráči držet krok, ale ti většinu času měli míč na svých kopačkách a trpělivě si hledali cestu k dalšímu ohrožení soupeřovi brány. Dlouho však z jejich pohledu zůstávalo jen u nepřesných zakončení, jako tomu bylo kupříkladu u Herzánova dalekonosného pokusu o lob povystoupeného Dobřichovského či střele Martínka po Zumasově přesné přihrávce, které mířily pouze nad bránu Bělohradu. A když už v 59. minutě Herzán po další ze ztrát soupeře pálil mezi tři tyče, nedokázal svým zakončením Dobřichovského zaskočit a ten tak míč pohotově vyrazil do zámezí. Až v 62. minutě přišla první a zároveň patrně i poslední možnost hostujícího celku s vývojem utkání ještě něco udělat, když po ojedinělé chybě v rozehrávce poděbradského celku hráči Bělohradu postupovali do rychlého přečíslení, ovšem uspěchaný střelecký pokus z hranice šestnáctky mířil hodně mimo brankový prostor a vyrovnání tak přinést nemohl. Poté se už ale začala utahovat smyčka kolem chybující bělohradské defenzivy, které nakonec také potřetí v utkání kapitulovala. V 74. minutě sice ještě Vokatého střela mířila pouze do připravených rukavic brankáře Dobřichovského a Herzánův obstřel tři minuty poté prolétl jen těsně kolem pravého horního růžku hostující brány, ovšem následnou rozehrávku Dobřichovského od hostující brány vystihl pozorný Kalina a nepřesnost bělohradského brankáře pohotově potrestal technickou střelou, která zapadla přesně k pravé tyči. Bohemia si poté již svůj náskok trpělivou kombinací pohodlně kontrolovala a v závěrečné desetiminutovce utkání nebyla daleko ani od jeho další navýšení. V 85. minutě však Křivský po Vokatého přihrávce za obranu nepálil přesně a při Herzánově postupu o několik minut později pro změnu dokázal přispěchat s pohotovým zákrokem brankář Dobřichovský, jenž dokázal zmenšit střelecký úhel poděbradského forvarda a zblokovat jeho pokus do zámezí. Další branku tak již Bohemia přidat nedokázala, ale i tak zásluhou podařeného druhého poločasu může slavit zdárně splněnou generálku na jarní část bojů v I.A třídě.

„Poslední přípravné utkání jsme opět zvládli výsledkově i herně,“ těšilo hrajícího trenér poděbradského celku Tomáše Kubánka. „Soupeř nás prověřil hlavně v prvním poločase, který byl vyrovnaný a soupeř nás zlobil po rychlých přechodech do útoku. Druhou půli už jsme jasně ovládli a na hřišti jsme naprosto dominovali,“ řekl k zápasu.

„Naše velká síla je momentálně v šířce kádru. Ať nastoupí kdokoli, neupadá nám herní kvalita. Jsme si vědomi, že za týden nás čeká trochu jiné utkání. Ovšem my si věříme, že jsme velmi dobře nachystaní a věříme ve vlastni schopnosti, že momentálně máme velkou sílu,“ uvedl Kubánek.

„Generálku jsme sice odehráli na umělé trávě, ale fanouškům chceme slíbit, že uděláme maximum, aby se utkání hrálo na hlavním hřišti, které je ve výborné kondici. Potřebujeme ale, aby se výrazně nezhoršilo počasí,“ dodal kouč Bohemie.

Autor komentáře trenéra k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník