Bohemia na rychlý obrat soupeře již odpovědět nedokázala

Napsal(a)  Zveřejněno: 12. 03. 2023
Bohemia na rychlý obrat soupeře již odpovědět nedokázala Markéta Stiborová

Čelákovice - Vstup do jarní části sezóny dostal z pohledu poděbradské Bohemie stejně jako úvod té podzimní trpkou pachuť. Po slibných výkonech v posledních přípravných zápasech totiž poděbradští hráči nedokázali své herní rozpoložení plně přenést do mistrovského utkání a proti čelákovickému Unionu zaznamenali druhou porážku v tomto soutěžním ročníku.

SK UNION Čelákovice - FK Bohemia Poděbrady 3:1 (0:1)

Branky: 57. Vacek, 58. Dalekorej, 82. Kadeřábek - 33. Martínek

Čelákovice: Schlosser - Bílek, Mašek, Arazim, Hromas (69. Kovalov) - Kolovecký, Skuhravý (89. Skalický), Dalekorej (C), Vacek - Kadeřábek, Pánek (84. Haloun)

FKBP: Málek - Uher (77. Zumas), Hněvsa (C), Svoboda, Soukup - Kalina, Hoznauer (70. Vokatý), Králík, Havránek, Novák - Martínek

První poločas však rozhodně nenapovídal nic o tom, že poděbradský celek z utkání vyjde bodově naprázdno. V úvodních minutách se sice musel vypořádat s nástrahami přechodu z umělého na přírodní trávník a zároveň i nezpochybnitelného herního entuziasmu soupeře, ale ty mu zásadnější újmu nepřinesly. Postupem času to pak již začali být naopak právě hostující hráči, kdo si vytvářel herní převahu a zároveň i první náznaky gólových příležitostí. Schlosser v čelákovické bráně tak musel pozorně reagovat na pokusy hráčů Bohemie o pasy za obranu a několikrát jim svým pohotovým zásahem slibnou příležitost v rozhodující chvíli uzmul. Na první zákroky proti střeleckým pokusům soupeře si však musel počkat až do závěru úvodní čtvrthodiny, kdy se nejprve blýskl při podařeném pokusu Hoznauera zpoza šestnáctky, jenž nebezpečně pálil po přiklepnutí Martínka a po následném rohovém kopu pak rovněž proti prudké střele Havránka, kterou se štěstím vyrazil nohou a právě on tak výraznou měrou přispěl k tomu, že se vývoj skóre prozatím nezačal obracet ve prospěch Bohemie. Domácím se pro změnu dařilo poděbradskou obranu zaměstnávat přesnými křižnými pasy adresovanými převážně na levou stranu, kde neúnavným způsobem působil Vacek a několikrát se právě tento hráč snažil adresovat nebezpečnou finální přihrávku či centr do předbrankového prostoru, ale defenziva Bohemie si zatím počínala pozorně a soupeři příliš střeleckých příležitostí nedovolovala. Příkladem toho budiž také pohotový návrat Nováka ve 27. minutě, který po přetaženém centru soupeře odvrátil na poslední chvíli míč do zámezí před nabíhajícím hráčem domácích Čelákovic, jenž by již jinak mohl zakončovat do odkryté brány. Po následném rohovém kopu hosté naopak podnikli rychlý protiútok tažený Králíkem, jenž volal po gólovém vyústění, v rozhodující chvíli však v podání poděbradského hráče přišlo delší předkopnutí, jež umožnilo Schlosserovi zmenšit střelecký úhel a hrozící nebezpečí tak znovu zažehnat. To ovšem nakonec znamenalo již pouze krátké oddálení úvodního gólového příspěvku utkání, který šel právě na vrub poděbradské Bohemie. Ten totiž s definitivní platností přinesla 33. minuta, kdy Uher nejprve odvrátil další z pasů soupeře adresovaný nabíhajícímu Vackovi, jeho odkop následně bránící Arazim nepříliš šikovně sklepl do nohy Martínkovi, jenž bez zbytečného otálení z poloviny hřiště práskl do míče a ten zapadl neomylně k tyči Schlosserovi brány. Domácí však nesklonili hlavu a již po necelých pěti minutách sahali po vyrovnání, když na půlící čáře nepřesnou přihrávkou odevzdal míč soupeři Novák a po rychlé předávce míče se ocitl až před poděbradským brankářem Vacek, ale technický obstřel ke vzdálenější tyči se domácímu středopolaři nepodařilo ideálním způsobem utáhnout a bránu o několik centimetrů minul. V závěru už to však byli opět poděbradští hráči, kdo mohl důležitým způsobem zatáhnout za pomyslný delší konec provazu a zvýšit své vedení. Ve 42. minutě to byl nejprve Martínek, který dostal od svých spoluhráčů přesnou přihrávku za obranu a postupoval sám proti brankáři Schlosserovi, ale svou střelu do protipohybu nedokázal vměstnat mezi tři tyče a ve vyložené příležitosti tak selhal. A ve 45. minutě se pak po nevybíravém zákroku Maška na Havránka postavil k exekuci přímého kopu sám faulovaný a vyslal směrem na čelákovickou bránu hodně nadějný projektil, ale domácí brankář dokázal znovu zasáhnout a udržel tak svému týmu stále poměrně slušnou výchozí pozici pro druhou pětačtyřicetiminutovku.

Do druhé půle navíc domácí vstoupili aktivně, zatímco poděbradští hráči začali pod tlakem soupeře až nezvykle chybovat a výsledkem toho byl brzký únik Dalekoreje, jenž si však v rozhodující chvíli netroufl na přímé zakončení a zaseknutím míče tak ještě umožnil poděbradské obraně hrozbu vyrovnání odvrátit. K ní měli čelákovičtí hráči ještě o něco blíže na pomezí 50. minuty, kdy se na hraně pokutového území nedohodli Svoboda s brankářem Málkem a po odkopu stopera Bohemie se před Skuhravým zčistajasna zjevila příležitost pro zakončení do takřka odkryté svatyně soupeře, ale svou střelu z poměrně velké vzdálenosti nedokázal přesněji umístit a míč tak po dohledem bránícího Hněvsy skončil pouze v zámezí. Nadějný vstup Čelákovic do druhého poločasu však záhy mohli poděbradští hráči rázně utnout a naklonit tak jazýček na vahách opět výraznější měrou ve svůj prospěch. Nejprve to byl Novák, jenž po přesné přihrávce za obranu postupoval zcela sám proti brankáři Schlosserovi, ale podobně jako jeho parťák z útočné řady nedokázal svůj pokus nasměrovat do sítě a promarnil tak další vyloženou příležitost svého mužstva. A když se o chvíli později poděbradský forvard po nešťastném zásahu domácího záložníka dokázal ve spolupráci s Martínkem již přece jenom prosadit, překazil radost hráčů Bohemie pro změnu nepochopitelně zdvižený praporek asistenta na pomezí. V 57. minutě tak z pohledu poděbradského celku nadešlo hořké vyústění dosavadního vývoje utkání, když se po autovém vhazování domácí prokombinovali až do pokutového území soupeře, kde Dalekorej přihrávkou naslepo napříč pokutovým územím nalezl neomylně nabíhajícího Vacka, jenž nasměroval míč zkušeně do protipohybu brankáře Málka a vyrovnal tak na 1:1. O minutu později pak ještě navíc ke smůle Bohemie na levé straně hřiště ztratil míč Králík, jehož zaváhání dokázal hbitě využít Skuhravý, který si nadvakrát vyměnil míč s Dalekorejem, aby svému spoluhráči následně připravil pozici pro zakončení a střelou mezi nohama bránící Svobody byl bleskurychlý obrat ve skóre dokonán. Poděbradský celek byl vývojem utkání viditelně zaskočen a v dalších minutách pokračoval v notně neurovnaném výkonu, který mu tak mnoho nadějí na zvrat neskýtal. Domácí obrana pozornou defenzivní činností hatila i samotné náznaky příležitostí Bohemie a sami čelákovičtí hráči naopak mohli po chybách svých protivníků podnikat nebezpečné protiútoky. Nejednou se tak před domácími zračila příležitost kterak navýšit své vedení, ale poděbradská defenziva se těmto pokusům soupeře obětavými bloky dokázala ubránit a dlouhé minuty tak ještě držela naděje svého celku na bodový zisk z tohoto utkání při životě. Ty do roviny teorií nasměroval až v 82. minutě Kadeřábek, k němuž se odrazil míč po rohovém kopu z kopačky Skuhravého a střelou bez přípravy jej nasměroval z hranice šestnáctky až za záda poděbradského brankáře. I přesto však Bohemia dostala ještě jednu příležitost se nadechnout, když se o pět minut později ocitl v dalším samostatném úniku Novák, ale ani podruhé v průběhu druhé pětačtyřicetiminutovky nedokázal vyzrát na brankáře Schlossera a ten se štěstím vytěsnil míč mimo tři tyče své brány. Poté to však již byla z pohledu poděbradského celku ryzí křeč, kdy se nedokázal vymanit z pevného klinče svého soupeře, jenž naopak ještě mohl více prohloubit zmar papírového favorita tohoto utkání. I v závěru se však do nebezpečných pokusů domácích hráčů dokázal obětavě vložit bránící Svoboda a další inkasovanou branku tak svými zásahy rezolutně odmítl. To však z pohledu konečné dělby bodů již nic neřešilo a po výsledku 3:1 tak domácí na úkor poděbradské Bohemie zaznamenali své premiérové domácí vítězství v této sezóně.

„V prvním poločase byla k vidění celkem vyrovnaná hra, kdy na obou stranách bylo několik možností skórovat. My jsme hlavně díky výkonu brankaře Schlossera drželi čisté konto až do 33. minuty, kdy poděbradský Martínek technickou střelou z poloviny hřiště zaskočil brankaře Unionu a poslal hosty do vedení. Do konce první části se již skóre neměnilo, i když k tomu měl blízko ve 40. minutě Dalekorej,“ okomentoval první poločas sekretář čelákovického Unionu Milan Šikl. „V úvodu druhé půle zlikvidoval Schlosser brejk Nováka a v rozmezí 57. a 58. minuty došlo k zásadnímu rozhodnutí zápasu. Nejprve Dalekorej prodloužil centr Kadeřábka na zadní tyč a nabíhající Vacek zamířil přesně. Ihned po rozehrání hosté ztratili míč, získal jej Pánek, jeho přihrávka našla Dalekoreje, který obešel dva obránce a otočil skóre v náš prospěch,“ těšilo Šikla. „Od této chvíle jsme již kontrolovali hru a vše potvrdil pojišťovací brankou Kadeřábek. Samotné utkání mělo celkem dobrou úroveň, naše výhra byla zasloužená díky přesnější kombinační schopnosti v závěrečné fázi,“ dodal Milan Šikl.

„Předvedli jsme po všech stránkách málo,“ uznal po utkání poděbradský obránce Jiří Voříšek, který na trávníku chyběl. „Naše hra neměla dynamiku, na kterou jsme zvyklí. Do zápasu jsme šli bez jediného tréninku na travnaté ploše a možná i to nás doběhlo. Nezbývá nám nic jiného než se revanšovat odlišným výkonem v pátek večer, kdy hostíme v domácím prostředí Lysou,“ začal už myslet na páteční derby Voříšek.

Autor komentářů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník