Rezerva v Kněžicích prospala úvod a na body musela zapomenout

Napsal(a)  Zveřejněno: 15. 05. 2022
Rezerva v Kněžicích prospala úvod a na body musela zapomenout Markéta Stiborová

Kněžice - Ačkoliv rezervu poděbradské Bohemie a Kněžice před jejich vzájemným utkáním dělil v tabulce Postřižinského přeboru pouze dvoubodový rozdíl, bylo aktuální herní rozpoležení obou mužstev diametrálně odlišné. Zatímco Kněžice v jarní bojích ztratily body pouze v jediném případě po remíze na půdě Přerova nad Labem, tak poděbradský celek naproti tomu obvyklou herní pohodu prozatím hledá a na venkovních hřištích ve druhé polovině sezóny ještě ani jednou nedokázal bodovat.

TJ Sokol Kněžice - FK Bohemia Poděbrady B 4:0 (4:0)

Branky: 4. a 41. Šorm P., 8. a 10. Hovorka

Kněžice: Hochmal - Dufek, Živnůstka, Šorm V. (85. Sedláček M.), Sedláček R. - Hodoň (61. Vízek), Sedláček J., Kohout, Zima - Hovorka, Šorm P. (81. Tichý)

FKBP B: Málek - Řehák M. (58. Roskovec), Čermák, Rulc (C), Archalous - Zumas, Soukup, Havránek, Volráb (52. Fiška) - Křivský (84. Štál), Charvát

Poděbradští hráči již určitě toužili prolomit své prokletí na hřištích soupeřů a zajistit si tak dlouho nepoznaný bodový import, jež by je zároveň mohl posunout z dosavadní osmé příčky soutěžní tabulky, ale osud k nim nebyl přívětivý. Bezbrankový stav se totiž na ukazateli skóre neohřál ani pět minut, když si již ve 4. minutě utkání Havránek nevšiml při své malé domů hluboko za ofsajdovou linií se pohybujícího Šorma a ten tak z čista jasna dostal nabídku postupovat zcela osamocen na bránu rezervy Bohemie. Domácí útočník měl dostatek času a prostoru pro své zakončení, počkal si tak na pohyb poděbradského brankáře a střelou mezi jeho nohama nasměroval míč neomylně do sítě. To však nebylo v úvodu utkání ojedinělé zaváhání ve hře rezervy Bohemie a domácí mohli záhy svůj náskok navýšit, když si rohový kop Sedláčka pohodlně zpracoval Hovorka, ale ten svou následnou střelu nedokázal přesněji umístit a poděbradského brankáře nepřekonal. Toho však útočník Kněžic nemusel litovat příliš dlouho, jelikož už v 8. minutě nebyla defenziva rezervy Bohemie dostatečně důrazná hned v několika osobních soubojích na vlastní polovině hřiště a po následném Sedláčkově pasu napříč pokutovým územím uklidil míč bezchybně k bližší tyči poděbradské brány. A zmar rezervy Bohemie pak ještě umocnila další akce domácího celku z 10. minuty, kdy Šorm dostal po nepřesné přihrávce Volrába dostatek prostoru ve středu hřiště, počkal si na náběh Hovorky a kněžický forvard po samostatném nájezdu procedil míč ke vzdálenější tyči poděbradské brány. Domácí s rychle nabytým vedením poté již mohli vývoj utkání zkušeně kontrolovat a na tahu tak byli hráči rezervy Bohemie. Poděbradští mladíci sice drželi míč častěji na svých kopačkách, ale své ofenzivní snažení tváří v tvář zkušené defenzivě Kněžic nedokázali přetavit ve výraznější ohrožení soupeřovi brány. To jim mohl svým zaváháním v rozehrávce nabídnout až Hochmal, ale Zumas s nabídnutou možností naložil prachbídně a slabým obloučkem pouze poslušně vrátil míč do náruče domácího brankáře. O zakončení zpoza pokutového území se poté snažil Křivský, ale vyprodukoval pouze slabý pokus, který ani nezamířil mezi tři tyče brány Kněžic a Hochmal tak i tentokrát mohl zůstat v klidu. Domácí i nadále pozorně číhali na možnosti rychlých brejků, které se jim nabízely po ztrátách poděbradských hráčů a defenziva rezervy Bohemie si tak rozhodně nemohla dopřát ani chvilku odpočinku. S pokusy soupeře se dokázala úspěšně poprat až na jedinou výjimku, když ve 41. minutě další z laciných ztrát poděbradských hráčů v blízkosti pokutového území soupeře potrestal Šorm pohotovým nákopem na svého bratra a ten mohl již podruhé v utkání postupovat zcela osamocen na bránu rezervy Bohemie. Ani tentokrát domácí ostrostřelec nabídnutou příležitostí nepohrdl, když poslal míč kolem vystoupivšího brankáře Málka a i se šťastným přispěním levé tyče poděbradské brány rozvlnil počtvrté v utkání její síť. Poločasový výsledek tak hovořil zcela jednoznačným způsobem a o osudu utkání tak již pochyboval málokdo.

Ani ve druhé pětačtyřicetiminutovce sice poděbradští hráči nerezignovali na snahu o kombinační hru, ale s ubývajícími silami to měli již čím dál tím složitější. V 55. minutě se jim po nedovoleném zákroku jednoho z domácích hráčů nabídla příležitost v podobě přímého kopu a Rulc svou střelu úspěšně kroutil přes vystavěnou zeď k bližší tyči soupeřovi brány. Tam však již stál připravený Živnůstka a zásahem hlavou sebral poděbradskému celku gólovou radost, jež by zároveň mohla přinést i mírné zdramatizování doposud jednoznačného vývoje utkání. O dvě minuty později měli naopak velké příležitosti k pojištění svého vedení domácí, ale jak Hovorka, tak následně i Šorm hledali ve vyložených střeleckých pozicích možnost co nejefektnější zakončení, čímž ve výsledku umožnili poděbradské defenzivě zasáhnout a hrozící nebezpečí tak zažehnat. O několik minut později to Hovorka po přihrávce za poděbradskou obranu zkoušel sice již o poznání přímočařejším způsobem, ale svůj obstřel tentokrát nedokázal vměsnat mezi tři tyče poděbradské brány a na dokonání hattricku si tak musel nechat zajít chuť. S přibývajícími minutami již kvalita hry obou celků naprosto zřetelným způsobem upadala a vinou nezvyklého množství nepřesností v jejich kombinaci tak většina ofenzivních akcí nenabízela divácky atraktivnější vyústění. Poděbradští hráči to ještě několikrát zkoušeli alespoň pokusy z úctyhodné vzdálenosti, ale Havránkova střela mířila jen vysoko nad bránu soupeře a zakončení střídající Fišky čtvrt hodiny před koncem utkání Hochmala také příliš nezaměstnalo. Samotný závěr utkání si pak domácí již zkušeně hlídali s míčem na svých kopačkách a nakonec si i oni připsali ještě dvě nadějné příležitosti, kterak zvýraznit své vítězství. Jako první to byl nejprve Šorm, který se po přesné přihrávce za obranu opět ocitl osamocen tváří v tvář poděbradskému brankáři, ale ten forvardovi Kněžic tentokrát dokázal pohotovým výběhem zmenšit střelecký úhel a jeho pokus o zakončení tak vyrazil. To druhý dvoubrankový střelec tohoto utkání se pět minut před koncem po centru Sedláčka z levé strany prosadit dokázal, když míč z bezprostřední blízkosti nasměroval do sítě v pádu svou hlavou, ale radost mu tentokrát překazil zdvižený praporek asistenta na pomezí avizující ofsajdové postavení a ani Hovorka se tak nakonec do statistik utkání se třetím úspěšným zásahem nezapsal. Druhé dějství tak již divákům žádnou branku, jež by změnila celkové skóre, nenabídlo a rezerva Bohemie tak ani ve svém čtvrtém jarním utkání na půdě soupeře nezaznamenala kýžený bodový zisk.

„Hráli jsme ze zajištěné obrany a trestali chyby soupeře. V 10. minutě jsme vedli 3:0. Soupeře jsme až na pár střel za vápnem do ničeho nepouštěli. Do poločasu jsme přidali ještě jeden gól. Druhý poločas se pak už jen dohrával,“ shrnul hráč domácích Tomáš Živnůstka.

„O osudu utkání bylo rozhodnuto po prvních deseti minutách. Kněžice disponují nespornou individuální hráčskou kvalitou, což v jarní části soutěže opakovaně dokazují, ale my jsme jim cestu za třemi body tentokrát hodně usnadnili. Na první gól jsme domácím doslova namazali a po dvou neuhlídaných brejcích to pak bylo rychle 3:0. Ve zbytku prvního poločasu jsme už měli míč více ve svém držení, ale naše ofenzivní hra byla doslova impotentní a vlastně jsme si nedokázali připravit jakoukoliv šanci na zdramatizování utkání. Namísto toho jsme si v jeho závěru nepohlídali další únik Šorma a bylo to už 4:0. Druhá půle měla už hodně slabou kvalitu i tempo hry a divákům zřejmě moc zajímavého dění nenabídla. Nám už hodně docházely síly, protože někteří hráči měli v nohách dopolední utkání, ale snad jen jediná nepovedená střela z velké dálky je i tak hodně chabá vizitka našeho výkonu, po kterém jsme si rozhodně bodovat nezasloužili,“ je si jistý gólman Bohemie Jakub Málek.

Autorka komentářů k utkání: Markéta Stiborová