B mužstvo zlomilo odpor Kovanic v úvodu druhého poločasu

Napsal(a)  Zveřejněno: 11. 10. 2020
B mužstvo zlomilo odpor Kovanic v úvodu druhého poločasu Vladimír Malinovský

Poděbrady - 6:1, 6:0, 6:1. Nenechte se mýlit, nejedná se o konečné skóre hladce zvládnutého tenisového utkání na některém z grandslamových turnajů, ale o výsledky rezervy poděbradské Bohemie v posledních třech utkáních v rámci Postřižinského okresního přeboru. Po Hrubém Jeseníku a Předhradí šestibrankový příděl od poděbradské juniorky utrpěly rovněž Kovanice.

FK Bohemia Poděbrady B - TJ Sokol Kovanice 6:1 (1:1)

Branky: 42. Archalous, 50. Záhora, 55. Soukup, 64. Souček, 78. Rulc, 89. Rezek - 44. Hobort

FKBP B: Málek - Bareš, Hruška (64. Zima), Čermák, Souček - Schulz (24. Záhora), Soukup, Rulc (C), Kubánek (46. Havránek) - Archalous (81. Bělohoubek), Rezek

Kovanice: Lorenc - Krejčík Martin, Poklop, Černý, Stránský - Hobort, Gajdoš, Jelínek (C) (81. Volejník), Krušinský - Kubina, Kunc (62. Krejčík Matěj)

Poděbradský celek se sice v prvním poločase okamžitě ujal pomyslné taktovky nad utkáním a tradiční kombinací započal obléhání defenzivy soupeře, na domácí půdě se však poprvé v této sezoně musel obejít bez své tradiční střelecké opory Ondřeje Martínka a ve finální fázi to tak bylo poměrně dlouho do značné míry rozpačité představení. V úvodní dvacetiminutovce tak zůstalo pouze u nepřesného zakončení Archalouse, který pálil jen nad bránu soupeře po hbitém průniku a následné přihrávce Kubánka, či obdobně nepřesném pokusu zpoza pokutového území v podání poděbradského kapitána Rulce a Lorenc tak zatím nemusel řešit zapeklitější brankářský rébus. Další slibné ofenzivní výpady rezervy Bohemie pak nalezly svůj konec již ve své ranější fázi a domácí tak na vedení v zápase doposud snad ani nemohli reálněji pomýšlet. Ani hosté se však dlouhé minuty proti pozorně bránící poděbradské defenzivě nedokázali úspěšnějším způsobem prosadit a první slibnější náznaky si začali připisovat až po standardních situacích, především v podobě rohových kopů. I ty však navzdory několika zaváháním poděbradských hráčů zůstávali bez vyústění v podobě přímého ohrožení poděbradské brány a bezbrankový stav utkání tak zatím nebral konce. V závěrečné čtvrthodině první půle však domácí dokázali přecejenom ještě přidat na aktivitě a s tím se začaly rodit první výraznější šance v jejich prospěch. V krátkém sledu po sobě se v obdobných příležitostech k ohrožení soupeřovi svatyně ocitli Záhora a Rezek. Ve 36. minutě nejprve Záhora po přesném pasu za obranu volil pohotovou křižnou střelu, ale bránu soupeře svým pokusem těsně minul. To o dvě minuty později se pro změnu za obranným šikem soupeře zjevil Rezek, ale i on upřednostil při své šanci rychlost zakončení na úkor přesnosti a Lorenc si proti jeho možná trochu ukvapené střele připsal poměrně snadný zákrok. Obdobně vítanou kořistí se pak pro brankáře Kovanic stal o několik desítek vteřin později rovněž další pokus z kopačky Záhory, který po vzoru svého souputníka z útočného dua z nadějné pozice zasáhl také neomylně střed soupeřovi brány a na gólový úspěch si tak musel opět nechat zajít chuť. Stupňující se tlak domácí juniorky postupně gradoval a ve 42. minutě konečně vyústil prvním gólovým momentem utkání. Archalous se při pravé straně pokutového území soupeře postavil k exekuci přímého kopu a svůj pokus neomylně zakroutil do vzdálenějšího horního růžku Lorencovi brány. Poděbradský celek se však bohužel z nabytého vedení neradoval příliš dlouho a už ve 44. minutě hosté přispěchali s vyrovnáním. A jak jinak, než ze standardní situace. Rohový kop Kubiny směrem na poděbradskou bránu z hranice malého vápna nasměroval hlavou Hobort a Málek nezvládl jeho pokus na brankové čáře zkrotit. První pětačtyřicetiminutovka tak skončila nerozhodným výsledkem, kterého si však mohli o poznání více cenit hráči Kovanic.

Případné obavy domácího celku o vývoj utkání však vzaly poměrně rychle za své hned v úvodu druhého dějství. První nadějný únik ještě střídající Havránek nedokázal proměnit, když po kličce brankáři Lorencovi zakončoval z ostrého úhlu pouze do boční sítě kovanické brány. V 50. minutě se však k rychlému úniku defenzivě soupeře nadechl Rezek, zpětnou přihrávkou neomylně nalezl před odkrytou bránou stojícího Záhoru a ten rezervě Bohemie pohodlně vrátil ztracené vedení. O pět minut později si navíc míč z pravé strany hřiště potáhl podél brankové čáry Havránek, jenž v následném souboji přetlačil bránícího Stránského a zpětnou přihrávkou vybídl k navýšení poděbradského vedení Soukupa. Hosté se sice ještě pokusili na nepříznivý vývoj utkání zareagovat a ve dvou nadějných střeleckých příležitostech se v krátkém sledu po sobě ocitl Černý, ale domácí brankář dokázal v obou případech míč vytěsnit mimo prostor vymezený třemi tyčemi. Nebezpečně zaváněly rovněž následné rohové kopy, ale i ty domácí nakonec dokázali přečkat bez úhony a mohli tak v klidnějším rozpoložení pokračovat ve své kombinační hře. V 64. minutě navíc přidali čtvrtou a patrně definitivně zlomovou branku utkání, když si po další rychlé rozehrávce rohového kopu navedl míč do pokutového území Archalous a po jeho následné střílené přihrávce do předbrankového prostoru byl v nastalém závaru nejpohotovější Souček, který nekompromisním způsobem zametl míč do sítě soupeřovi brány. Domácí pak již pokračovali v takřka exhibičním stylu a držení míče ve snad ještě výraznějším poměru vyznívalo v jejich prospěch. Defenziva Kovanic čelila jednomu útoku rezervy Bohemie za druhým a snažila se tak již pouze minimalizovat hrozící škody na výsledném kontě obdržených branek. To však dostalo další těžký zásah v 78. minutě po rychle rozehrané standardní situaci na polovině hřiště, kdy Záhora poposunul míč do volného prostoru Rulcovi a ten napřáhl k nádherné dalekonosné ráně, která zapadla přesně do horního růžku soupeřovi brány. O dvě minuty později pak sice hosté mohli korigovat nepříznivý vývoj ve skóre, když si po pasu z pravé strany srazil v pokutovém území míč do vlastní roky střídající Zima a sudí Hlavička překvapivě nařídil pokutový kop. Kubina však svůj pokus nedokázal přesněji umístit a Málek po vystihnutí směru jeho zakončení bez větších starostí zakročil. Pak už to však byli skutečně výhradně domácí, kdo mohl reálně pomýšlet na další střelecký úspěch v utkání. Četné Havránkovi přihrávky do předbrankového prostoru však zůstaly zablokovány obranou soupeře a Zimově podařené střele ze střední vzdálenosti se do cesty pro změnu postavila levá tyč kovanické brány. V úplném závěru utkání se však domácímu celku přecejenom podařilo naplnit v posledních týdnech obvyklou šestigólovou kvótu, když přečíslení dvou útočících hráčů proti jedinému obránci vyřešil Záhora přesně načasovanou přihrávkou na Rezka a forvard poděbradské Bohemie konečně dokázal prolomit své střelecké tápání.

„V prvním poločase jsme měli mírou převahu, kterou jsme ale nedokázali gólově vyjádřit. Ve druhém poločase jsme soupeře již jasně přehráli a zaslouženě zvítězili. Tentokrát panuje spokojenost jak s předvedenou hrou, tak i s výsledkem,“ radoval se František Soukup, trenér rezervy Bohemie Poděbrady.

„Nebyli jsme určitě favoritem, hlavně máme dlouhodobě problémy se složením sestavy. Snažili jsme se, v prvním poločase jsme celkem drželi krok, ale po změně stran jsme se sesypali, hlavně psychicky, ale i fyzicky. Poděbrady trestaly naše dost velké chyby a ve druhém poločase to byla jednostranná záležitost. Korunu všemu jsme nasadili tím, že jsme neproměnili ani pokutový kop,“ řekl k zápasu Jakub Soukal z kovanického tábora.

Autoři komentářů k utkání: Vladimír Malinovský, Markéta Stiborová