B mužstvo otočilo vývoj utkání s Kostomlaty a doma tak slaví další vítězství

Napsal(a)  Zveřejněno: 02. 04. 2023
B mužstvo otočilo vývoj utkání s Kostomlaty a doma tak slaví další vítězství Markéta Stiborová

Poděbrady - Rezerva poděbradské Bohemie zatím v jarní části sezóny pokračuje v trendu nastaveném v první polovině soutěžního ročníku. Po neúspěchu na půdě soupeře si totiž spravila chuť na domácím hřišti, kde doposud neztratila ani bod, a to nehledě na fakt, že zde již přivítala takřka všechny týmy horní poloviny tabulky.

FK Bohemia Poděbrady B - TJ Sokol Kostomlaty nad Labem 5:2 (2:2)

Branky: 27. a 45. Havránek (2. z PK), 60. Zumas, 61, Křivský, 77. Archalous - 7. a 30. Klepač

FKBP B: Málek - Roskovec, Řehák (C), Pinkas (58. Kupec), Lochman (70. Fiška) - Zumas, Havránek, Soukup, Coufal (46. Macál) - Archalous, Křivský

Kostomlaty: Vacek (C) - Zinek, Zalabák, Novák, Dvořák T. (75. Mýto) - Dvořák D., Klepač (80. Janáček), Friedel, Pavlíček, Fiala - Ševčák

Proti tradičně nepříjemnému soupeři z Kostomlat nad Labem, který čněl v tabulce soutěže těsně nad rezervou Bohemie, však poděbradské hráče rozhodně nečekal nijak snadný úkol. To také hosté v úvodu utkání potvrzovali a svým agresivním stylem znepříjemňovali poděbradským mladíkům snahu o tradiční kombinační hru. Ta navíc v úvodních minutách utkání nepatřila mezi úplně konstruktivní a leckdy působila poměrně upachtěným dojmem. A když si navíc po sedmi minutách hry na rychlou rozehrávku standardní situace a dlouhý pas za obranu z kopačky Zalabáka naběhl Fiala, který následně ještě sklepl míč ke střele Klepačovi a ta s lehkou tečí bránícího Pinkase zapadla až do sítě, nevypadalo to s nadějemi poděbradského mužstva nijak růžově. Domácí však nepříznivý vývoj utkání nijak neznervóznil, ba naopak. Už po čtvrthodině hry mohlo být vyrovnáno, když Pinkas dlouhým nákopem vybídl k náběhu za obranu Křivského a ač poděbradskému útočníkovi nevyšlo sklepnutí na Archalouse podle jeho představ, dokázal si míč důrazem v napadání ještě uzmout nazpět do svého držení a na druhý pokus již svému spoluhráči z útočné linie úspěšně připravit gólovou pozici. Radost rezervy Bohemie nicméně rázně utnul hvizd hlavního arbitra avizující prohřešek poděbradského forvarda proti pravidlům a kýžený posun ve skóre se tak prozatím nekonal. Ve 26. minutě měl pak další velmi slibnou příležitost na své kopačce Zumas, který se hbitým únikem po levé straně hřiště prosmýkl až do pokutového území, kde však v rozhodující chvíli při přečíslení soupeřovi obrany nedokázal zachovat klid a namísto přihrávky na některého z lépe postavených spoluhráčů se pokusil brankáře Vacka překvapit zakončením k bližší tyči, které však rozvlnilo pouze boční síť brány Kostomlat. Když to tak domácím nevycházelo výhradně vlastní invencí, podal jim pomocnou ruku soupeř, když hned při následné rozehrávce využil váhavého počínání Nováka Havránek, jenž hbitě vypíchl kostomlatskému obránci míč a bez zbytečného otálení jej nekompromisním způsobem uklidil do sítě. Ani hosté však v úvodní pětačtyřicetiminutovce nezůstávali bez šancí, které vyjma několika neúspěšně zakončených protiútoků přicházely zejména při standardních situacích a centrech do pokutového území. A právě po jedné z podobných situací si po půlhodině hry také vzali ztracené vedení nazpět, když si na Dvořákův centr ideálně naběhl Klepač a hlavou nasměroval míč mimo dosah poděbradského brankáře. Ani druhá inkasovaná branka však poděbradské hráče nezlomila a ti se tak v dalších minutách s ještě větší vervou drali za vyrovnáním. O to se mohl ve 36. minutě zasloužit Zumas, kterému Křivský adresoval velmi přesný centr do pokutového území, ale středopolař rezervy Bohemie ani tentokrát nedokázal ideálním způsobem zkoordinovat svůj pohyb při zakončení a míč z jeho kopačky po velmi nepřesné trajektorii zamířil pouze do zámezí v těsné blízkosti rohového praporku. V závěrečně pětiminutovce prvního dějství si pak domácí připsali ještě několik nebezpečných závarů v pokutovém území soupeře, které kostomlatská defenziva ubránila pouze s vypětím všech sil a leckdy i za pomoci poměrně sporných zákroků, které však hlavní arbitr prozatím neposoudil jako nedovolené. Ve 44. minutě se však po rohovém kopu Archalouse v předbrankovém prostoru nejrychleji zorientoval Pinkas, jenž byl při následné snaze o zakončení atakován již neoddiskutovatelně nedovoleným způsobem a když se míč z kopačky poděbradského stopera zastavil o horní tyč soupeřovi brány, nebyl důvod již dále s nařízením pokutového kopu otálet. Jeho exekuce se zhostil Havránek, který míč uklidil i s lehkým odrazem od tyče do protipohybu brankáře Vacka a svou druhou brankou tak stanovil nerozhodný poločasový výsledek.

Pokud již v závěru úvodního dějství začala být dominance rezervy Bohemie nad jejím soupeřem zcela zjevná, tak druhá pětačtyřicetiminutovka tento rozpoložení sil jen a jen potvrzovala. Zdálo se tak být pouze otázkou času, kdy se utkání co do vývoje skóre vydá očekávaným směrem a k tomu měli domácí také výrazně blízko již po pěti minutách hry při příležitosti přímého kopu nařízeného po nedovoleném zákroku Zinka, jehož zahrání se ujal opět Havránek, nicméně středopolař rezervy Bohemie mířil svým kopem přes vystavěnou zeď pouze těsně nad horní tyč soupeřovi brány a na zkompletování hattricku tak nedosáhl. Z pohledu poděbradských hráčů však rozhodně nebylo záhodno stále podceňovat ani jejich soupeře a ten také ještě dokázal několikrát nebezpečně zahrozit při možnostech rychlých protiútoků, přičemž po jednom z nich a centru do pokutového území přehazoval poděbradského brankáře Dvořák, ale ofsajdové postavení hráče Kostomlat celou situaci rázně utnulo a ta tak další nečekaný zlom ve vývoji utkání k úlevě domácí lavičky nepřinesla. Domácí pak neovlivnilo ani zranění a vynucené střídaní Pinkase v 58. minutě, jenž po návratu z fotbalového důchodu podával velmi solidní výkon a i s jeho významným přispěním poděbradská obrana úspěšně odolávala nebezpečným nákopům a centrům soupeře. Rozhodující momenty utkání totiž záhy přinesly 60. a 61. minuta utkání. To si nejprve po rychlé rozehrávce rohového kopu v podání Lochmana navedl míč ke střele Zumas a míč z jeho kopačky zamířil přesně do vzdálenějšího koutu soupeřovi brány, na což zdravotně indisponovaný brankář Vacek nedokázal zareagovat a pouze letmým pohledem zkontroloval dráhu letu střely poděbradského záložníka mířící do sítě. A krátce po rozehrávce ze středového kruhu pak rozhodující direkt soupeři zasadil Křivský, jenž pro změnu využil chyby v komunikaci mezi Vackem a Novákem, kdy mu obránce Kostomlat svým zásahem takřka jako na zlatém podnose naservíroval míč před odkrytou bránu a domácí forvard tak poté již svým doklepnutím řešil pouhou formalitu. Hosté se již po tomto dvojitém direktu prakticky nezmohli na odpor a s absencí jakéhokoliv střeleckého ohrožení poděbradské brány ani reálným způsobem nemohli pomýšlet na zdramatizování utkání. To hráči rezervy Bohemie spolu s nabitým vedením získali i potřebný klid a sebevědomí, a v dalších minutách mohli přidat i další gólové zásahy a postupně tak ještě navýšit svůj náskok. Zumas však v další vyložené příležitosti v předbrankovém prostoru dal znovu pouze vzpomenout na svá řešení z prvního dějství, když opět namísto přihrávky volil nepovedenou střelu a v síti soupeřovi brány poté neskončila ani slibná hlavička střídajícího Kupce, kterou pro změnu lapil pozorný brankář Vacek. Pátého gólového úspěchu se tak domácí dočkali až v 77. minutě, kdy Fiška prodloužil míč hlavou za obranu přesně do náběhu Archalousovi a ten následně pohotovou střelou mezi nohama brankáře Vacka nasměroval míč neomylně k levé tyči soupeřovi brány. Ve zbývajících minutách pak již poděbradští hráči s míčem na svých kopačkách zkušeně kontrolovali svůj doposud nastřádaný náskok a po přesvědčivém vítězství v poměru 5:2 se na svého soupeře v soutěžní tabulce bodově dotáhli.

„Odehráli jsme výborný zápas a vůbec se neohlížím na konečný stav. Ten byl pouze vyústěním toho, co jsme předvedli na hřišti. Přestože jsme dvakrát prohrávali, věřil jsem v naši sílu na obrat. Od první minuty byl míč především v našem držení, ale důrazný soupeř byl produktivní. Nejdříve jsme po faulu netakticky podali míč soupeři, který rychle rozehrál, následovala špatně odbráněná standardka. V poslední minutě prvního poločasu jsme vyrovnali, ve druhé půli dominovali. Těší mě výkon všech dorostenců, kteří do utkání nastoupili,“ shrnul trenér domácího celku Michal Poděbradský.

„Zápas probíhal tak, jak jsem předpokládal. Domácí nastoupili s mladým důrazným rychlým mužstvem, přesto jsme dvakrát v prvním poločase vedli. Nicméně druhý poločas se naplno ukázalo, že v současné době, kdy máme přeplněnou marodku, jsme již neměli sílu na lepší výsledek. Zvlášť když dostáváme soupeře do hry našimi chybami. Někteří hráči dohrávali s velkým sebezapřením, ale i přes konečný výsledek nemůžu říct, že by kluci neodmakali zápas v rámci možností,“ uvedl trenér Kostomlat Martin Šulc.

Autorka komentářů k utkání: Markéta Stiborová/Nymburský deník