Střelecké obrození Nováka odskákala Kosoř

Napsal(a)  Zveřejněno: 24. 10. 2021
Střelecké obrození Nováka odskákala Kosoř Markéta Stiborová

Kosoř - Po vítězství v derby čekal poděbradskou Bohemii nelehký úkol. Vyhnout se naplnění okřídleného úsloví, kdy po "posvícení" přichází neblahé následky a postavit se přitom soupeři, který v dosavadním průběhu soutěže na domácím hřišti neztratil ani bod.

FK Kosoř - FK Bohemia Poděbrady 2:4 (0:1)

Branky: 50. Bícha, 69. Janoušek - 23., 47. a 90+2. Novák, 61. Martínek

Kosoř: Blahovec - Růžička (46. Janoušek), Vladyka, Stejskal, Petržílka - Vampola, Brož, Folejtar, Šácha (C), Višvader (46. Slunéčko) - Bícha (64. Nehoda)

FKBP: Václavík - Uher, Hněvsa, Kubánek, Soukup (82. Suchánek) - Martínek (90+1. Havránek), Bora, Vobořil, Knobloch - Novák, Peterka (C)

V úvodních minutách se poděbradští hráči spíše opatrně seznamovali se specifiky stísněného hřiště v Kosoři, kdy se každá nepřesnost a laciná ztráta může obratem přeměnit v nebezpečí v podobně rychlého protiútoku. Přesto však byla Bohemia o něco aktivnějším týmem a v 9. minutě si také na své konto připsala první výraznější příležitost v utkání, když si Knoblochův pas parádně hrudí zpracoval Vobořil a uháněl vstříc domácí bráně. V rozhodující chvíli se mu však do střely vložil vracející se Vladyka a z nadějné příležitosti se tak Bohemia prozatím kýženého úspěchu nedočkala. O tři minuty později mu byli poděbradští hráči ještě o něco blíže, když po rychlé rozehrávce standardní situace Knobloch lehkým obloučkem posunul míč do pokutového území na Peterku a kapitán Bohemie to okamžitě po zpracování zkoušel střelou z otočky. Jeho pokusu sice scházela potřebná razance, ale Blahovec dokázal míč pouze vyrazit a rázem se tak v ještě nadějnější možnosti ocitl Novák, jehož křižnou střelu však zastavila tyč domácí brány a následnou Martínkovu snahu o dorážku pak zdvižený praporek asistenta na pomezí. V 19. minutě již dokonce Bora dokázal míč propašovat do sítě domácí brány, ale pro jeho pokus o překvapivou rozehrávku přímého kopu neměl tentokrát pochopení hlavní arbitr utkání a poděbradskému středopolaři tak odměnou namísto gólové radosti byla udělena žlutá karta. Opakování přímého kopu úspěch nepřineslo a o několik desítek vteřin později se naopak možnost standardní situace po nedovoleném zákroku Uhera na Višvadera nabídla rovněž domácímu mužstvu. Šácha do pokutového území kroutil nebezpečný střílení centr, který nikým netečován proletěl až na bránu Bohemie, ale na brankové čáře byl připraven pozorný Václavík a nebezpečný pokus domácího kapitána dokázal vyrazit. Diváci si tak na první branku utkání museli počkat do 23. minuty a převážně většině z nich radost neučinila. To když Knobloch vybídl svou přihrávkou k postupu podél pravé postranní čáry Peterku, ten v souboji o míč přetlačil Stejskala a v pokutovém území následně předložil přesnou zpětnou přihrávku Novákovi, který již tentokrát ve vyložené příležitosti nezaváhal a uklidil míč mimo dosah brankáře Blahovce. Domácí obdržená branka vybudila ke zintenzivnění jejich ofenzivního snažení a Václavík byl rázem v o poznání výraznější permanenci, než tomu bylo v dosavadních minutách. Ve 25. minutě musel čelit další nebezpečné exekuci standardní situace v podání Šáchy, ale nebezpečný centr dokázal strážce poděbradský svatyně znovu vyrazit. O několik desítek vteřin později si pak míč ke střele zpoza pokutového území navedl Vampola, ale jeho nepříliš dobře umístěný pokus Václavík bez problémů lapil do své náruče a znovu tak soupeři nedovolil srovnat krok. Poděbradští hráči se však nabitým vedením nenechali nijak ukolébat a nadále pokračovali ve svém aktivním pojetí hry. Ve 27. minutě tak mohl svou druhou branku v utkání přidat Novák, který nejprve vystihl slabou Stejskalovu rozehrávku a po rychlé narážečce Peterky s Knoblochem se rázem ocitl tváří v tvář Blahovcovi, ale křižnou střelou těsně minul vzdálenější kout domácí brány. Při dalším obléhání pokutového území Kosoře to pak zkoušeli Knobloch s Vobořilem, pokus prvního jmenovaného však domácí defenziva dokázala zblokovat a druhá ze střel prozměnu skončila pouze v náruči brankáře Kosoře. V závěrečné čtvrthodině první půle dokázali domácí hráči přecejenom přidat a dostali Bohemii pod mírný tlak. K vyrovnání měli blízko ve 33. minutě, kdy se Šácha hbitě prosmýkl k centru z pravé strany a v předbrankovém prostoru neomylně nalezl Bíchu, ale jeho hlavičkový pokus k úlevě poděbradské defenzivy zamířil jen těsně nad břevno Václavíkovi brány a skóre se tak stále neměnilo. Jinak si však defenziva počínala soustředěně a i s příspěním pohotových výběhů Václavíka toho soupeři více nedovolila. A když ve 40. minutě nenalezl žádného adresáta ani nadějný centr Bory do pokutového území z levé strany, skončilo první dějství těsným vedením poděbradského celku v poměru 0:1.

Na výbornou pak Bohemii vyšel vstup do druhé pětačtyřicetiminutovky a už po osmdesáti vteřinách hry dokázala své vedení zdvojnásobit. Poděbradští hráči se efektní kombinací dostali rychle od vlastního pokutového území, Martínek z poloviny hřiště vyslal přesným centrem do úniku Nováka, který si lehce obhodil netakticky vyběhnuvšího Blahovce a následně již míč nekompromisním způsobem uklidil do odkryté části brány. Výraznější náskok však Bohemii nevydržel příliš dlouho. Již v 50. minutě totiž Vladyka posunul míč na pravou stranu na volného Petržílku, jehož centr si v pokutovém území nalezl Bícha a svým hlavičkovým pokusem, který se ještě lehce otřel o břevno, nedal Václavíkovi šanci a ukončil tak jeho více než čtyřhodinovou sérii neprůstřelnosti. Kosoř tak důrazně deklarovala, proč je na svém hřišti dosud neporaženým celkem, ale tentokrát narazila na statného soupeře, který jí body rozhodně nehodlal darovat zadarmo. Ba naopak, kontaktní branka vedla k další ofenzivní aktivitě poděbradského celku, která v 61. minutě vyústila ve znovunabytí ztraceného dvougólového vedení. To když hráči Bohemie svým důrazem v osobních soubojích nedovolili domácí defenzivě odvrátit míč do dostatečně bezpečné vzdálenosti od vlastního pokutového území, Vobořilovu hlavičku si parádně zpracoval do pohybu směrem kupředu Knobloch a přesnou přihrávkou poslal míč za obranu na kopačku Nováka. Na zpětnou přihrávku dosud jediného úspěšného střelce Bohemie v utkání těsně nedosáhl Petržílka, před zcela osamoceným Martínkem se rázem rozhostila možnost výběru zakončení naskytnuté příležitosti a poděbradský záložník neomylným uklizením k bližší tyči jen navázal na své úspěšné střelecké představení z derby. Svůj gólový příspěvek mohl středopolař Bohemie ještě zvýraznit o dvě minuty později, kdy mu míč v pokutovém území ke střele sklepl hlavou Peterka, ale jeho pokus s lehkou tečí Janouška tentokrát skončil pouze na horní síti Blahovcovi brány. Domácí však ani třetí inkasovaná branka nezlomila a postupně opět dokázali vystupňovat svůj tlak. Výsledkem byla série centrů z rohových kopů a dalších stadnardních situací, které nebezpečně létaly pokutovým územím Bohemie. Poděbradské defenzivě se těmto pokusům dařilo odolávat až do 69. minuty, kdy při centru střídajícího Slunéčka předskočil v pokutovém území Peterku další střídající hráč Kosoře Janoušek a domácí čahoun svým úspěšným hlavičkovým pokusem znovu zdramatizoval utkání. Kdo však očekával spanilou jízdu domácí Kosoře za vyrovnáním, tak musel být zklamán, jelikož to byli znovu hráči Bohemie, kdo přešaltoval na vyšší rychlostní stupeň a měl v dalších minutách míč častěji na svých kopačkách. Z pohledu brankových příležitostí byl však na obou stranách fronty na poměrně dlouhou dobu vyhlášen klid zbraní a ty tak přinesl až samotný závěr utkání. Peterkův nepřesný hlavičkový pokus z 86. minuty utkání po Borově centru mezi ně ještě snad řadit ani nelze, ale když o tři minuty později poděbradský kapitán vysunul při možnosti rychlého protiútoku přesným pasem do úniku Martínka, který se následně parádně protáhl kolem bránícího Šáchy, tak už se před hráči Bohemie otevírala o poznání čitelnější vyhlídka na definitivní rozuzlení utkání. Záložník Bohemie však při svém následném pokusu o přihrávku na zcela osamoceného Nováka nezachoval klid a z nadějné příležitosti tak ve zlomku vteřiny nezbylo vůbec nic. Toho poděbradští hráči naštěstí nemuseli hořce litovat, a to ani poté, co se po centru Folejtara na hranici malého vápna do vzduchu pověsil Vladyka, jenž však svým hlavičkovým pokusem nasměroval míč pouze do připravených rukavic brankáře Václavíka a domácí tak prováhali svou největší příležitost na dorovnání rozdílu ve skóre. A ten tak naopak narostl opět do dvoubrankové podoby v nastaveném čase druhé pětačtyřicetiminutovky. V první z minut nad rámec základní hrací doby se nejprve v dobré příležitosti ocitl Peterka, který těžil z dobrého napadání Vobořila a následné přihrávky střídajícího Havránka, ale se slabou střelou poděbradského kapitána si Blahovec ještě dokázal poradit. Ve druhé z nastavených minut však Peterka vystihl další z nepřesností Stejskala na polovině hřiště, lobem si míč posunul za rozhozenou obranu soupeře a v pokutovém území nezištně předložil míč před odkrytou bránu Novákovi, který se tak konečně naskytla možnost zkompletovat vytoužený hattrick. Poděbradský útočník nezaváhal, přesnou trefou uzavřel konečnou podobu výsledku utkání v poměru 2:4 a především díky jeho gólovému příspěvku si tak Bohemia odvezla z Kosoře cenné tři body.

„Trénovat v těsné blízkosti psího útulku má zřejmě své výhody. Toto utkání totiž odehrálo třináct bulterierů lačných po úspěchu. Na miniaturním hřišti jsme byli svědky intenzivního utkání plného soubojů, do kterého jsme přinesli, na rozdíl od soupeře, svižné útočné akce. Ty neměly pouze vysoký standard, ale i patřičný efekt. Prakticky celý zápas jsme byli ve vedení, i když soupeř na nás vytvářel neustálý tlak, když ve druhé půli vstřelil dvě branky z centrů. My jsme prokázali značnou psychickou odolnost a nenechali se výrazněji rozhodit a nadále šli tvrdošíjně za úspěchem. Nejenom výsledek, ale zejména vědomí, že jsme schopni opanovat tvrdé a důrazné utkání, nás může těšit. V každém případě na příští domácí zápas s Lysou budeme muset tasit jiné trumfy."

Autor komentáře k utkání: Vladimír Malinovský