Nový Bydžov přichystal Bohemii vysokou porážku

Napsal(a)  Zveřejněno: 01. 08. 2020
Nový Bydžov přichystal Bohemii vysokou porážku Vladimír Malinovský

Poděbrady - Poděbradská Bohemia změřila ve svém druhém letním přípravném utkání síly s dalším účastníkem krajského přeboru, i když tentokráte toho Královéhradeckého. Nový Bydžov svým entuziastickým výkonem domácím zle zatápěl a nakonec i díky němu mohl zaznamenal přesvědčivé vítězství.

FK Bohemia Poděbrady - RMSK Cidlina Nový Bydžov 1:5 (1:3)

Branky FKBP: Peterka (z PK) - Blažek 2, Špinka, Drobný, Mokošín

FKBP: Málek - Bodlák, Moudrý, Hněvsa, Kubánek - Knobloch, Bora, Vobořil, Havránek - Martínek, Peterka. Střídali: Kubík, Hruška, Novák, Soukup, Suchánek

Nový Bydžov: Průcha - Mejstřík, Pokorný, Mokošín, Vincour - Špinka, Trejbal, Blažek, Drobný - Bekera - Holec. Střídali: Novák, Hofman, Fuxa, Voňka, Jilemnický

Už samotný úvod utkání hodně napověděl o herním projevu obou mužstev a hosté svým aktivním počínáním dostávali poděbradskou defenzivu do úzkých. Ve 3. minutě z toho pro Nový Bydžov rezultoval první rohový kop, který sice nikým nezasažen prolétl napříč pokutovým územím, nicméně skončil na kopačce zcela osamoceného Mokošina, který si jej na hranici pokutového území připravil k zakončení a křižnou střelou zaskočil poděbradského brankáře. Domácím chvíli trvalo se z brzkého direktu oklepat a v tomto mezidobí ještě museli přežít jedno zakončení z kopačky Holce, jež by však ani v případě úspěchu nemohlo být uznáno pro těsný ofsajd bydžovského útočníka. Postupem času se však o pozornost soupeřovi defenzivy začali hlásit také poděbradští hráči a po jedné z rychlých kombinací si míč do pokutového území pohotovým převzetím navedl Havránek. Tam byl mladík v dresu Bohemie jedním ze soupeřů podražen a nemohlo následovat nic jiného, než nařízení pokutového kopu. K němu se postavil Peterka, svým razantním projektilem procedil míč do sítě a v 11. minutě se tak znovu začínalo tzv. od nuly. Nerozhodný stav však hráči Bohemie nehýčkali o nic déle, než na samotném začátku utkání a ve 14. minutě šli hosté opět do vedení. Domácí se při rozehrávce na vlastní polovině dostali znovu pod tlak aktivně napadajího soupeře, z čehož rezultovala nepřesná přihrávka Bodláka na Moudrého a po následném souboji u postranní čáry si to směrem na poděbradskou bránu šinul bývalý hráč Bohemie Holec. Jeho křižnou střelu sice ještě zastavila tyč Málkovi brány, v pokutovém území se však nacházela převaha hráčů Nového Bydžova a uklizení míče do takřka odkryté sítě domácí svatyně tak již bylo spíše pouhou formalitou. Domácí mohli znovu přispěchat s odpovědí, ale ve svých šancích bohužel selhali. Po přesném sklepnutí Martínka mohl nejprve postupovat směrem na bránu soupeře opět Havránek, ale míč si v rozhodující chvíli předkopl o něco více než bylo záhodno a jeho následnou střelu tak brankář Nového Bydžova dokázal zblokovat. Ve slibné příležitosti po centru z pravé strany pak selhal také Peterka, který prozměnu nedokázal svůj hlavičkový pokus vměsnat pod horní tyč soupeřovi brány. Jinak však měli o něco více ze hry aktivnější hosté a s tím přicházely také další přiležitostí k rozšíření jejich gólové sbírky. Nebezpečné se v tomto směru jevily především dlouhé pasy za defenzivní linii Bohemie. Po jednom z nich bydžovský hráč postupoval osamocen vstříc poděbradskému brankáři, který však dokázal zavčasu svému soupeři změnšit střelecký úhel a jeho zakončení vyrazit. S dalším střeleckým pokusem se pak připojil také Holec, který to v pokutovém území zkoušel křižnou střelou mezi nohama jednoho z bránících hráčů Bohemie, ale Málek dokázal lehkou tečí míč vytěsnit mimo prostor vymezený třemi tyčemi. O chvíli později pak poděbradskému brankáři výrazným způsobem vypomohl zdvižený praporek asistenta na pomezí, když nepříliš obratně vyrazil střelu soupeře zpoza pokutového území a míč následně doklepl jeden z hráčů Nového Bydžova vcelku pohodlně do odkryté sítě. Nicméně právě postavení skórujícího hráče v době první střely bylo vyhodnoceno jako neslučitelné s pravidly a rozdíl ve skóre tak i nadále zůstal jednogólový. Ačkoliv hosté ve druhé polovině prvního dějství neměli nikterak drtivou herní převahu, dokázali si počínat o poznání účelněji než poděbradští hráči, kteří se prezentovali pouze několika nepřesnými střeleckými pokusy ze střední vzdálenosti. A v úplném závěru úvodní pětačyřicetiminutovce se také víceméně zaslouženě dočkali třetího střeleckého úspěchu v utkání. To když domácí defenziva nezachytila další z pasů soupeře za obranu a osamocená dvojice hráčů Nového Bydžova následně vystavila poděbradského brankáře do pozice pouhého pozorovatele.

Ani v úvodu druhé půle se bohužel poděbradští hráči nedokázali vybičovat k lepšímu výkonu, který by jim umožnil kýženě zdramatizovat vývoj utkání. Ba naopak sami po zaváháních v defenzivní činnosti museli čelit dalším příležitostem soupeře. Hned po několika desítkách vteřin musel být Kubík pozorný při zakončení soupeře po prudkém pasu z levé strany, ale poděbraský bránkář dokázal včas vystoupit a neměl tak problém tento střelecký pokus zblokovat do zámezí. Z následného rohového kopu to hosté prozměnu zkoušeli hlavou, leč ve slibné pozici k úlevě hráčů a příznivců poděbradského celku nepřesně. A o chvíli později pak ideálním způsobem nevyřešil další ze svých výletů do pokutového území Bohemie ani Holec, který se při svém postupu vyhnal z ideálního střeleckého úhlu a následně již míč pouze opřel o nohy připraveného poděbradského brankáře. Na předešlé nezdary však hosté dali zapomenout v 56. minutě, když se k centru od rohového praporku znovu dostal jako první bydžovský hráč a oblouček z jeho hlavy překvapivě zapadl pod břevno brány Bohemie. Ještě truchlivěji mohlo být pro Bohemii po dalším samostatném úniku hostů, které hráč Nového Bydžova řešil namísto přihrávky na zcela osamoceného spoluhráče kličkou brankáři Kubíkovi, jenž však jeho počínání vystihl a míč mu dokázal uzmout. Ani domácí však neskládali zbraně a přecejenom i oni se dokázali opět probojovat k několika nadějným příležitostem ke korekci průběžného skóre utkání. Po Soukupově cetnru z pravé strany to nejprve zkoušel akrobatickým způsobem Peterka, ale jeho nůžky nebyly dostačně dobře nabroušené a na bránu soupeře tak vůbec nezamířili. Zpoza pokutového území to následně zkoušel Bodlák, s jehož štiplavou střelou zpoza pokutového území měl brankář Nového Bydžova co dělat, ale nakonec ji dokázal vyrazit do bezpečí. A úspěšněji nedopadlo ani několik dalších kombinací v prostoru pokutového území Nového Bydžova, které přes slibný vývoj ohrožením bydžovské brány vůbec neskončilo. Dění na hrací ploše však s přibývajícími minutami, a možná i ubývajícími silami, začalo ztrácet na dosavadní atraktivitě a s tím také začalo ubývat zajímavého dění před jakoukoliv z bran. Výjimkou potvrzující pravidlo byl v tomto ohledu především hlavičkový pokus v podání Martínka po centru z levé strany, který však poděbradský hráč v pádu nedokázal nasměrovat mezi tři tyče a hosté si tak mohli oddechnout. Méně záživný úsek utkání však neměl věčného trvání a o co byli diváci ochuzeni v jeho průběhu, to jim znovu měrou vrchovatou vynahradila závěrečná desetiminutovka. Tu načali dalším ze svých přečíslení hosté, které táhl opět Holec. Namísto nezištné přihrávky na osamoceného spoluhráče však volil přímé zakončení, které Kubík dokázal pohotově zlikvidovat. Na druhé straně hrací plochy pak prozměnu vystihl nepřesnost v rozhrávce hostů Novák, ale ani on svůj duel tváří v tvář brankáři soupeře nedokázal přetavit v gólový úspěch. V 86. minutě to tak nakonec byli znovu hosté, kdo si mohl ještě jednou v utkání zopakovat radost ze svého střeleckého úspěchu. To když při další z rychlých akcí tentokrát bydžovský hráč chytře využil postavení poděbradského brankáře a jeho pokus o přehození Kubík již nedokázal vyrazit. Hosté tímto svým počinem uzavřeli gólový účet utkání a dokonali tak vysokou porážku domácí Bohemie v poměru 1:5.

„Sehráli jsme utkání s velice velice kvalitní soupeřem,“ pronesl na úvod hodnocení utkání vedoucí poděbradského mužstva Roman Myška. „V prvním poločase jsme hráli podle mého názoru velmi dobrý a vyrovnaný fotbal. Bohužel jsme nabídli soupeři dva laciné góly po zbytečných školáckých chybách a sami jsme svoje brankové příležitosti nedokázali proměnit,“ našel příčiny poločasové porážky Myška. „Ve druhém poločase hledám pozitiva velmi těžce. Oproti prvnímu poločasu nám chyběl větší pohyb a hlavně komunikace mezi hráči. Vzhledem k průběhu utkání si myslím, že výsledek je pro nás až příliš krutý,“ řekl vedoucí týmu Bohemie. . „Na druhou stranu je to přípravné utkání, ze kterého si musíme vzít ponaučení pro mistrovská utkání. Musíme se jednak vyvarovat naprosto zbytečných chyb, které plynou ze špatného pohybu hráčů při některých herních situacích a ze špatné komunikace,“ dodal Myška.

„Domácí posilněni několika exdivizními hráči zcela nezvládli začátek utkání a již ve 2‘ skóroval Patrik Mokošín po rohovém kopu. Poté jsme pozičně nezvládli útok domácích a následoval pokutový kop a vyrovnání. Díky skvělému presinku Holce a vzorově vedenému útoku s průnikovou přihrávkou jsme domácím odskočili na 1:3. Po poločasovém vystřídání hra jasně patřila nám a přidali jsme další dva góly a zazdili mnoho vyložených šancí. Tým zaslouží pochvalu za hru dopředu a výborné okamžiky při vysokém napadání. Mnoho práce nás ještě čeká při hře dozadu, kdy chybujeme systémově i jako jednotlivci," uvedli trenéři Nového Bydžova.

Autoři komentářů: Vladimír Malinovský, oficiální stránky RMSK Cidlina Nový Bydžov