Bohemia zakončila letní přípravu porážkou v Semicích

Napsal(a)  Zveřejněno: 03. 08. 2022
Bohemia zakončila letní přípravu porážkou v Semicích Vladimír Malinovský

Semice - Po zrušeném přátelském utkání na půdě Poříčan čekal poděbradskou Bohemii teprve druhý a zároveň poslední přípravný zápas před nadcházející sezónou. A generálku proti celku z nižší soutěže si poděbradští hráči jistě představovali úplně jinak.

SK AFK Sokol Semice - FK Bohemia Poděbrady 6:4 (5:3)

Branky FKBP: 8. Kalina, 16. Králík, 41. Peterka (z PK), 48. Martínek

FKBP: Málek - Uher (38. Suchánek), Hněvsa, Kubánek, Schulz (46. Řehák) - Havránek (46. Zumas), Hoznauer (46. Křivský), Kalina (67. Hoznauer), Králík (67. Schulz) - Martínek (67. Havránek), Peterka

Vstup do utkání však z pohledu poděbradského celku nevypadal vůbec marně. Jako první se sice k možnosti zakončení dostali domácí, když po centru z levé strany Hněvsa míč odvrátil pouze k jednomu ze semických hráčů, ale ten pálil jen vysoko nad bránu Bohemie. Jinak však hráči lázeňského celku aktivně napadali rozehrávku domácích v hloubi jejich obranné poloviny, čímž je nejednou dokázali donutit k chybě a následně se tlačili do zakončení. Právě po jedné z podobných situací a Peterkově zpětné přihrávce pálil Martínek, ale semický brankář byl včas na zemi a pokus poděbradského útočníka dokázal vyrazit. Domácí defenziva však tento odražený míč nedokázala odklidit do bezpečí, díky čemuž hráči Bohemie mohli volně navázat ve svém útočném snažení a na Kalinovu následnou střelu z hranice pokutového území již brankář Semic nedosáhl. Z jinak aktivního úvodu však hráči Bohemie víc vytěžit nedokázali a sami stále četnějšími nepřesnostmi domácím nabízeli možnosti k rychlým kontrům. První z nich v podání pravého záložníka Semic ještě dokázal poděbradský brankář vyrazit na rohový kop, ale ve 14. minutě si právě strážce hostující svatyně sám v rozehrávce počínal nepřesným způsobem, čímž soupeři doslova naservíroval možnost k zakončení do odkryté brány a rázem tak bylo skóre opět vyrovnané. Nerozhodný stav však panoval pouze několik desítek vteřin, když si už v 18. minutě hráči Bohemie po ubráněném rohovém kopu rychle vyměnili míč na levé straně a po přihrávce za obranu přidal nekompromisní střelou k bližší tyči druhý gólový zásah svého týmu Králík. Ani podruhé v utkání si však nabyté vedení hráči Bohemie neužili příliš dlouho, když se o pět minut později prezentovali komplikovanou rozehrávkou, na jejímž konci Hoznauerovu přihrávku nešťastným způsobem srazil Schulz a domácí útočník tváří v tvář poděbradskému brankáři nezaváhal. Hráči Bohemie se i nadále snažili o trpělivou kombinaci, ale stále se nedokázali vyvarovat laciným nepřesnostem, jež domácí dokázali spolehlivě trestat. Již ve 28. minutě tak v tomto duchu po přesném pasu za obranu postupoval proti poděbradskému brankáři zcela osamocený hráč Semic a po úspěšné kličce uklidil míč do odkryté sítě, čímž dokonal obrat ve skóre. Za dalších pět minut si pak po rychlém přenesení hry na pravou stranu domácí přichystali střeleckou pozici, jež se sice nejevila jako jednoznačné gólová, ale brankář Málek razantní pokus jednoho se semických hráčů notným způsobem podcenil a míč tak zapadl přesně pod horní tyč jeho brány. A když ve 36. minutě po dalším přesném křižném pasu do pokutového území domácí forvard uklidil míč ke vzdálenější tyči, svítilo na ukazateli skóre pro Bohemii velmi nelichotivé skóre v poměru 5:2. Alespoň jeho dílčí korekci zajistil po nedovoleném zákroku na agilního Králíka z pokutového kopu Peterka, ale poločasový výsledek byl i tak pro poděbradský celek hodně špatnou vizitkou.

Hned v úvodu druhého dějství se však náskok domácího mužstva smrskl do nejtěsnější možné podoby. To když ve 48. minutě Hněvsa přesnou přihrávkou za obranu vybídl k samostatnému úniku Martínka a ten si v zakončení počínal s velkým přehledem, když míč nasměroval k bližší tyči semické brány. Poděbradští hráči rázem cítili šanci nepříznivý vývoj utkání opět překlopit ve svůj prospěch a aktivně se tlačili směrem do ofenzivy. Vyrovnání měl po Havránkově centru na hlavě střídající Křivský, ale na brankové čáře se tentokrát zaskvěl reflexivním zákrokem semický brankář a uhájil tak svému týmu těsné vedení. Mladík v dresu Bohemie měl poté i další velkou příležitost na zajištění páté branky svého týmu, ale po přihrávce za obranu tentokrát volil razantní zakončení levou nohou, kterou svůj pokus nasměroval těsně nad horní tyč soupeřovi brány a opět tak mohl pouze zklamaně vložit svou hlavu do dlaní. Bohemia však ve své honbě za vyrovnáním nesměla zapomínat ani na svou hru směrem do defenzivy a nejednou čelila šanci soupeře na opětovné odskočení do výraznějšího gólového odstupu. Pokus domácího střelce o lob však poděbradský brankář vystihl a o chvíli později mu další nebezpečnou situaci v předbrankovém prostoru vypomohl obětavým skluzem zažehnat pro změnu střídající Řehák. Mnohem blíže tak ke vstřelené brance měli hosté, ale Peterka nejprve neproměnil přímý kop ze samé hrany pokutového území, který nasměroval pouze nad bránu soupeře, o chvíli později pak mezi tři tyče nenasměroval ani svůj pokus z nadějné pozice po přesném centru z levé strany a následně zazdil další obrovskou gólovou příležitost po přihrávce za obranu také Křivský. V 72. minutě se tak opět pouze potvrdilo okřídlené fotbalové úsloví o následcích neproměňování šancí, když domácí dostali pro jednou na pravé straně dostatek prostoru k centru a u vzdálenější tyče do odkryté sítě pohodlně zakončoval zcela osamocený semický hráč. O několik desítek vteřin později pak po dalším centru z pravé strany a nepřesném zásahu poděbradského brankáře mohli domácí ještě podtrhnout zmar Bohemie, ale dorážka do částečně odkryté brány tentokrát svůj cíl nenalezla a skončila pouze několik decimetrů nad brankovou konstrukcí. Na hře hostujícího celku se již navíc začínala zračit narůstající únava a poděbradští hráči tak stále obtížněji hledali potřebné síly na další adekvátní gólovou reakci. Z dalšího slibného přímého kopu mohl pro Bohemii vykřesat naději Kubánek, ale jeho technický pokus směřovaný přes vystavěnou zeď nakonec skončil jen těsně vedle levé tyče soupeřovi brány a kýženou korekci skóre tak nepřinesl. Přímý kop z podobné vzdálenosti se o chvíli později nabízel rovněž domácímu celku, ale ten nakonec dopadl s ještě menšími šancemi na úspěch, když zamířil jen vysoko na Málkovu bránu a rovněž hosté si tak museli nechat zajít chuť na další navýšení svého střeleckého konta. Poděbradští hráči se do posledních vteřin utkání nehodlali vzdát a několikrát ještě dokázali střelecky zahrozit, ale míče z jejich kopaček mířili pouze mimo brankový prostor, nebo skončili v náruči domácího brankáře a na konečné podobě skóre, které by však spíše slušelo jinému míčovému sportu, tak již nic nezměnili.

„První poločas jsme podle mě vyhráli asi sedm jedna, protože čtyři góly jsme si dali sami. Bylo to strašné, byl to pouťák a z naší strany podcenění,“ krčil nevěřícně rameny stoper poděbradské Bohemie Tomáš Kubánek. „Soupeř zaslouží pochvalu, snažili se hrát a chtěli hrát fotbal. Mistráky budou o něčem jiném, tak se hraje jinak. Ale jinak to bylo fakt strašné,“ přiznal Kubánek.

Autor komentáře k utkání: Vladimír Malinovský