Vytisknout tuto stránku

Napsal(a)  Zveřejněno: 29. 01. 2022
Bohemia v utkání inkasovala jako první, ale Rejšice nakonec bez starostí udolala Vladimír Malinovský

Poděbrady - Poděbradská Bohemia na úvod přípravy před jarní částí probíhající sezóny Středočeského krajského přeboru změřila síly s celkem působícím v rámci fotbalových soutěží o jedno patro níže a v utkání pod vedením nového hlavního trenéra Tomáše Staňka nakonec potvrdila roli papírového favorita.

FK Bohemia Poděbrady - SK Rejšice 4:2 (2:1)

Branky: 18. Martínek (z PK), 30. Schulz, 62. Havránek, 73. Zumas - 12. Falta, 82. Gracl

FKBP: Málek - Uher, Kubánek, Hněvsa, Voříšek - Havránek, Bora, Knobloch, Martínek - Novák, Zumas. Střídali: Kubík, Schulz, Soukup

Domácí mužstvo mělo od úvodních minut jednoznačně navrch a trpělivou kombinací udávalo tempo hry. Cestičku k bráně soupeře si však hledalo jen obtížně a v úvodní desetiminutovce si připsalo jen jedinou nadějnější příležitost ke skórování, když se v 7. minutě jal překvapit povyběhnutého brankáře Rejšic dalekonosnou střelou Knobloch. To se také zkušenému středopolaři Bohemie podařilo, ale jeho pokusu se do cesty postavila horní tyč rejšické brány a pokračovalo se tak za bezbrankového stavu. Ten nakonec překvapivě prolomili hosté, když ve 12. minutě dokázali udeřit prakticky ze své první vydařenější ofenzivní akce. Po zisku míče ve středu hrací plochy podnikl rychlý výpad pravou stranou poděbradské defenzivy Fidrich a jeho následný centr nabíhající Falta sklepl přesně k bližší tyči brány Bohemie. Obdržená branka však domácí hráče výrazněji nezvyklala v jejich hře a ti tak trpělivou kombinací čekali na možnost vyrovnání. A toho se poměrně brzy také dočkali, když v 18. minutě v pokutovém území předskočil v souboji o míč váhajícího obránce Rejšic Havránek a z následného střetu obou hráčů neomylně rezultovalo nařízení pokutového kopu. S ním chladnokrevným způsobem naložil Martínek, když nasměroval míč do protipohybu rejšického brankáře a začínalo se tak opět od nuly. Obrat ve skóre mohl o deset minut později dokonat Schulz, který si v pokutovém území chystal míč ke střele, ale svou levačkou nakonec spolu se všemi protihráči obstřelil i pravou tyč soupeřovi brány. Neproměněné příležitosti však nemusel litovat příliš dlouho, jelikož si ve 30. minutě naběhl na parádní Kubánkův pas za obranu Zumas a jeho neméně podařenou pobídkou před odkrytou bránu střídající hráč Bohemie již nepohrdl. Krátce po následné rozehrávce ze středového kruhu mohl vedení domácího celku navýšit Martínek, ale ten svůj slibný únik zakončil pouze střelou do připraveného rejšického brankáře. Nadějná možnost v podobě přímého kopu po nedovoleném zákroku na Martínka se poté nabízela také tradičnímu exekutorovi standardních situací v dresu Bohemie, ale Bora svůj pokus nedokázal přesněji umístit k tyči a brankář hostů jej tak dokázal vytěsnit nad břevno své svatyně. Až ve 38. minutě se podruhé v utkání výrazněji připomněli také hosté, ale jejich pokus po zblokovaném rohovém kopu mířil jen vysoko nad poděbradskou bránu a na vyrovnání si tak museli nechat zajít chuť. Podobnou příležitostí v závěrečné desetiminutovce disponovali také poděbradští hráči, jmenovitě Uher, ale střeleckému pokusu obránce Bohemie se prozměnu do cesty postavil v pokutovém území stojící Knobloch a míč po jeho teči skončil pouze v zámezí. Když už se zdálo, že se v prvním dějství na nejtěsnějším rozdílu ve skóre ve prospěch Bohemie nic nezmění, přišla riskantní kombinace domácích v těsné blízkosti vlastního pokutového území, ze které vyplynula nepřesná přihrávka na kopačku soupeře, nedovolený zákrok Kubánka na samotné hraně pokutového území a přímý kop ve prospěch hostů. Ten však k úlevě poděbradských příznivců Fidrich nasměroval pouze vysoko nad domácí bránu a poločasové skóre v poměru 2:1 se tak již skutečně nezměnilo.

Ani ve druhém poločase se dění na hrací ploše příliš nezměnilo a domácí si nadále udržovali herní převahu. V 53. minutě přidělal rejšickému brankáři hodně starostí svým nepodařeným centrem z pravé strany Knobloch, ale nakonec mu dokázal v cestě do sítě úspěšně zabránit. Obě mužstva s přibývajícími minutami působili podstatně unavějším dojmem a tempo hry tak přece jenom ve srovnání s úvodní pětačtyřicetiminutovkou začalo viditelně uvadat. Domácí se opakovaně pokoušeli defenzivní blok soupeře překonat dlouhým pasem, ale nejednou je v dalším postupu zastavil zdvižený praporek asistenta na pomezí, když si nedokázali pohlídat pohyb na ofsajdové linii. V 62. minutě si však na jeden z podobných pasů z kopačky Bory naběhl Uher, potáhl si míč volným prostorem podél pravé postranní čáry a narýsoval přesnou přihrávku do předbrankového prostoru na nabíhajícího Havránka, který neomylně zametl míč do sítě. Bohemia mohla přidat i další branky, ale nadějný únik Zumase po dalším z přesných pasů za obranu vyzněl až trestuhodně do ztracena a po rohovém kopu Bory se proti zakončení Knoblocha prozměnu pohotovým zákrokem blýskl na brankové čáře jeden z bránících hráčů Rejšic. Domácí se tak v utkání dočkali již pouze jedné branky, když v 73. minutě Martínek vybídl přesnou přihrávkou za obranu k dalšímu samostatnému úniku Zumase a ten střelou podél náhradního rejšického brankáře zvýšil na 4:1. V závěrečné čtvrthodině pod vlivem vývoje utkání a narůstající únavy poklesla koncentrace poděbradské defenzivy, jež tak čas od času vyrobila nepříjemnou hrubku a nabídla soupeři příležitost ke korekci skóre. Té se hosté v 82. minutě také dočkali, když na přetažený centr do pokutového území nedosáhl žádný z defenzivních hráčů Bohemie a po následném obločku do předbrankového prostoru nedokázali domácí zachytit ani náběh Gracla, který nikým neatakován pohodlně uklidil míč do odkryté sítě poděbradské brány. Další zdramatizování utkání však již domácí hráči nedovolili a převážnou část závěrečných minut strávili v bezpečí na polovině soupeře a s míčem na svých kopačkách. Ani oni nicméně ze svého snažení žádnou další větší příležitost vytěžit nedokázali a na konečné podobě skóre v poměru 4:2 po dvou výsledkově zcela shodných poločasech se tak již nic nezměnilo.

„Cílem našeho prvního utkání bylo, abych mužstvo lépe poznal, jak se hráči chovají v zápase. Nestanovili jsme si ani žádnou taktiku, kluci hráli na svých postech. Také to mělo mít kondiční charakter. To byl hlavní cíl,“ uvedl po své premiéře na postu hlavního trenéra Bohemie Tomáš Staněk. „Myslím, že jsme to nějak splnili. Od sedmdesáté minuty už chyběl drajv, i když ten celý zápas nebyl o velké rychlosti,“ přiznal Staněk. V kádru Bohemie zatím nedošlo k pohybu. „Něco řešíme,“ uvedl k situaci kouč Bohemie. „Peterka je totiž po operaci, Vobořil se připravuje s Benátkami. Navíc jsme museli v prvním zápase střídat už v prvním poločase Nováka. Museli jsme to tak komplikovaně řešit. Jsem ale rád, že jsme utkání odehráli, za týden pro nás budou Poříčany asi větší prověrkou,“ dodal Tomáš Staněk.

Autor komentáře trenéra k utkání: Vladimír Malinovský