Bohemia nedokázala svou převahu přetavit ve vítězství

Napsal(a)  Zveřejněno: 25. 07. 2020
Bohemia nedokázala svou převahu přetavit ve vítězství Vladimír Malinovský

Poděbrady - Poděbradská Bohemia zahájila letní přípravu na další ročník Středočeského krajského přeboru a v prvním přátelském střetnutí na svém hřišti změřila síly s okresním konkurentem z Lysé nad Labem. V základní sestavě domácího mužstva se již představil také trojlístek nových akvizic a i s jejich přispěním po většinu zápasu dokázalo svého soupeře viditelně přehrávat, v konečném účtování se však muselo smířit s nerozhodným výsledkem.

FK Bohemia Poděbrady - TK Slovan Lysá nad Labem 1:1 (1:0)

Branky: 25. Martínek - 73. Poborský J.

FKBP: Kafka - Bodlák, Suchánek, Hruška, Soukup - Knobloch, Bora, Vobořil, Kubánek - Martínek, Peterka. Střídali: Málek, Havránek, Uher

Lysá n/Labem: Rathouský - Růžička, Matěj Brabec, Kříž J., Horák - Veselý, Poborský O., Novák L., Bohdan, Pokorný - Hanke. Střídali: Poborský J., Malinský

Od samého úvodu utkání se centrum důležitého dění soustředilo na polovině Lysé nad Labem, kde domácí mužstvo trpělivě dobývalo hluboký defenzivní blok svého soupeře. Proti účelné taktice Slovanu to sice poděbradští hráči měli poměrně složité, přesto si dokázali postupně vypracovat několik slibných příležitostí k otevření střeleckého účtu utkání. V tomto ohledu se v úvodních minutách činil především Martínek, poprvé již v 5. minutě, kdy si míč v rychlosti narazil s Bodlákem a navedl jej až k pokutovému území soupeře. Z hranice velkého vápna však svou slabší levou nohou vyprodukoval nepřiliš podařený projektil a Rathouský tak neměl pražádný problém si míč pohodlně sebrat do svých rukavic. O pět minut později připravil forvardovi Bohemie další zajímavou střeleckou příležitost přesným obloučkem za obranu jeho souputník z útočné řady Peterka, ale tentokrát volil možná až příliš ukvapené řešení a poskakující míč napálil zcela mimo prostor vymezený třemi tyčemi. Dvakrát to pak v krátkém sledu po sobě zkoušel také Bodlák, ale Rathouský si na své konto připsal první pohotový zákrok, kterým i pro další minuty udržel bezbrankový stav. Tlak domácího mužstva neustával a nejednou donutil soupeře k chybám a prohřeškům proti pravidlům, jako ve 20. minutě při pokusu o další chytrý pas do pokutového území, který Brabec zastavil "podařeným" volejbalovým blokem. Exekuce nařízeného přímého kopu se již tradičně ujal Bora, ale svým technický pokusem síť Rathouského brány rozvlnil pouze z vnější strany. Zlomovým pro první pětačtyřicetiminutovku se tak nakonec stal úsek hry mezi 23. a 25. minutou. Tu načali další vyloženou gólovou příležitostí domácí, kdy si přihrávku do předbrankového prostoru našel Knobloch a pohotově se snažil pálit na soupeřovu bránu. Defenziva Lysé ovšem přispěchala s dalším pohotovým zákrokem a v poslední možnou chvíli dokázala nebezpečnou střelu dalšího z nováčků v dresu Bohemie zblokovat. Domácí mužstvo v této fázi utkání mohlo podléhat iluzi, že mu směrem do defenzivy prakticky nehrozí žádné nebezpečí, se kterým by se nedokázalo popasovat. Zmýlená ovšem neplatí a z doslova jediné příležitosti v rámci prvního dějství hosté už už sahali po překvapivém vedení. To když po ztrátě poděbradského celku ve středu hřiště hosté dostali míč na Veselého, ten se hbitě zbavil svých strážců a pádil osamocen vstřic Kafkovi. Poděbradský brankář však dokázal záložníkovi Lysé pohotově zmenšit střelecký úhel a ten tak nedokázal skrze něj míč procedit do sítě. Na první branku si tak diváci museli ještě několik vteřin počkat a nakonec se průběžné skóre utkání pohnulo přecejenom předvídatelnějším směrem. To když ve 25. minutě Martínek předvedl další ze svých rychlých výpadů středem hřiště, s lehkostí pronikl do pokutového území a tam snadno obešel i brankáře Rathouského. Následně sice trochu překvapivě zaváhal a míč před odkrytou bránou zasekl ke střele svou pravou nohou, čímž defenzivě Lysé umožnil ještě přiživit naději na odvrácení gólového nebezpečí, s přispěním tyče se mu však nakonec podařilo míč definitivně uklidit do sítě. Domácí poté mohli své vedení ještě několikrát zvýraznit, ale své příležitosti znovu nedokázali náležitě zužitkovat. Příkladem budiž pokus Peterky, který to zkoušel skokem plavmo po centru z levé strany, ale hlavou míč nasměroval jen vedle Rathouského svatyně. Bohemia si tak na lepší výsledek, než těsné jednobrankové vedení, musela alespoň prozatím nechat zajít chuť.

Ani v úvodu druhého dějství herní projev obou mužstev nedoznal zásadnějších změn a domácí tak i nadále trpělivou kombinací dobývali kompaktní obranu svého soupeře. Z jejich tlaku v úvodní pátnáctiminutovce ještě rezultovalo několik zajímavých možností ke zvýraznění gólového náskoku a možná i defintivního zlomení ambicí soupeře na jakékoliv zdramatizování utkání. Blízko k němu měl po centru z pravé strany hřiště Peterka, ale svůj další hlavičkový pokus tentokrát nasměroval jen těsně nad břevno soupeřovi brány. Po sklepnutí na hranici pokutového území se pak zajímavá možnost k zakončení nabízela Soukupovi, ani on však svou střelou bez přípravy nedokázal míč vměsnat mezi tři tyče a na ukazateli skóre tak i nadále svítil výsledek v poměru 1:0. Poté však již slibnějších gólových příležitostí z domácího pohledu začalo povážlivě ubývat. I když nutno dodat, že často vinou vlastního zapříčinění, jako při jedné z dalších přesných přihrávek z pravé strany, kterou namísto propuštění na lépe postaveného Vobořila Martínek nepřesně sklepával na dalšího ze svých spoluhráčů a namísto ohrožení Rathouské brány tak de facto založil protiútok soupeře. V nadějné příležitosti poté selhal také střídající Havránek, který se ocitl s míčem na noze v bezprostřední blízkosti brány soupeře. Ideální moment pro zakončení však prováhal a umožnil tak defenzivě Lysá zaznamenat další úspěšně zblokovaný střelecký pokus. Proti stále unaveněji působícímu a přecejenom o něco častěji chybujícímu domácímu celku se začali hosté z Lysé stále častěji osmělovat směrem do ofenzivy, a to především díky své tradiční zbrani v podobě rychlých protiútoků. Jejich ofenzivní potenciál pak ještě zvýraznil posun hrajícího trenéra Brabce z pozice stopera do záložní řady, odkud mohl lépe režírovat útočnou hru svého celku. S prvními náznaky soupeře si ještě dokázala obrana Bohemie poradit a přihrávky do předbrankového prostoru či pokusy o zakončení zblokovat. V 73. minutě však poděbradští hráči znovu propadli v souboji ve středu hřiště a po přihrávce za obranu postupoval směrem na domácí bránu zcela osamocený Brabec. Ten nakonec nevolil přímé zakončení a svou nezištnou přihrávkou ještě vybídl k zakončení do odkryté brány střídajícího Poborského. Domácí jen těžko hledali morální i fyzické síly na adekvátní reakci, která by jim pokud možno navrátila ztracené vedení. Leckdy tak volili možná až příliš ukvapené řešení, jako při nepřesném dalekonosném pokusu z kopačky Bory. Byl to však nakonec právě středopolař Bohemie, kdo mohl přecejnom strhnout vývoj utkání zpět na stranu domácího celku, když se po nedovoleném zákroku na Martínka postavil k zahrání dalšího přímého kopu. Svým nadějným pokusem však orazítkoval pouze horní tyč Rathouského brány a z následného závaru v pokutovém území už další ohrožení pro Lysou nerezultovalo. Ani hosté však v závěru nezůstávali směrem dopředu pasivní a několikrát nepříjemně zatopili defenzivě Bohemie, na víc než slabou střelu z úhlu v podání Veselého to však nestačilo. A když se v závěru na druhé straně hrací plochy nesetkal s úspěchem ani žádný z dalších centrů poděbradských hráčů do pokutového území, skončilo přátelské utkání symbolicky přátelsky nerozhodným výsledkem v poměru 1:1.

„Do utkání jsme nastoupili po pátečním zátěžovém tréninku, což se projevilo zejména ve druhém poločase. I když jsme měli po celé utkání převahu, nabídli jsme hostům dvě brejkové situace a ti dokázali jednu z nich využít,“ hodnotil utkání asistent poděbradského trenéra Roman Myška. „Hosté se zejména ve druhém poločase zatáhli před vlastní pokutové území a spoléhali na rychlé protiútoky. Nám chyběla rychlost, dynamika, moment překvapení a taky vyložená gólová příležitost,“ přiznal Myška.

„Výsledek je pro nás super,“ ulevil si po utkání hrající kormidelník lyského mužstva Matěj Brabec. „Všichni, kdo hráli, si sáhli na dno svých sil. Hráli jsme disciplinovaně a plnili jsme to, co jsme si řekli,“ těšilo lyského kouče. „Podle očekávání byly Poděbrady lepší, byly více na míči, měly i více šancí, ale my jsme mohli paradoxně v závěru lépe vyřešit jeden z brejků a mohli jsme slavit šťastné vítězství. Musím přiznat že jsem měl z utkání obavy, sešla se nám půlka týmu a těžko jsme to dávali dohromady,“ uvedl po utkání Matěj Brabec.

Autor komentářů trenérů: Vladimír Malinovský