Napsal(a)  Zveřejněno: 18. 06. 2022
Bohemia dvakrát prohospodařila svůj náskok, tři body jí zajistil až gól Herzána v nastavení Vladimír Malinovský

Poděbrady - Hráči poděbradské Bohemie přichystali svým příznivcům pořádně dramatickou tečku za uplynulým ročníkem Středočeského krajského přeboru. Po sérii čtyř vítězství vydřeli posun na desátou příčku tabulky a pro její uhájení potřebovali proti již jistojistě čtvrtému celku soutěže z Komárova svou sňůru ještě o jeden úspěch natáhnout. Tento cíl se již zdál být ztracen, ale poslední vteřiny utkání nakonec Bohemii přece jenom přinesly vytoužený happy end.

FK Bohemia Poděbrady - FK Komárov 4:3 (1:1)

Branky: 7., 59. a 91. Herzán, 63. Novák - 21. Vaníček J., 81. Vajs, 83. Vokáč ml.

FKBP: Václavík - Uher, Hněvsa, Kubánek, Voříšek - Zumas (68. Schulz), Bora, Knobloch (C), Martínek - Novák, Herzán

Komárov: Altman (46. Vaníček L.) - Hlavatý, Kaufman (C), Vaníček J., Šubert (52. Štych) - Vokáč st., Srp (67. Peták), Březina, Klimeš (73. Vokáč ml.) - Mojdl, Vajs

Oba celky od úvodních minut divákům servírovali poměrně atraktivní podívanou a hned první výraznější příležitost utkání také skončila gólovým úspěchem. To když v 7. minutě Knobloch vystihl pomalou rozehrávku Vaníčka a okamžitě míč posunul Novákovi, jenž ještě nezištnou přihrávkou připravil výhodnější střeleckou pozici Herzánovi a útočník Bohemie uklidil míč neomylně ke vzdálenější tyči brány Komárova. Hosté mohli přispěchat s rychlou odpovědí, když už o dvě minuty později Březina pohotově přenesl míč na pravou stranu a po následném centru Hlavatého se do možnosti zakončení dostal Srp, ale ten k úlevě poděbradských hráčů pálil jen nepřesně. Byly to ovšem právě centry do pokutového území, které defenzivě Bohemie proti urostlému soupeři i v dalších minutách přidělávaly hodně vrásek, ale s vypětím všech sil toho celku z Berounska příliš nedovolovala. O výraznější ohrožení poděbradské brány se tak postaral až v 19. minutě Mojdl, který si vyměnil míč s Klimešem a natáhl ke střele zpoza pokutového území, ale Václavík byl na zemi včas a jeho pokus pohotovým zásahem vyrazil. Ve 21. minutě se však již hostům podařilo udeřit, když sice nejprve Vokáčův rohový kop odvrátil hlavou Herzán, ale Kaufman rychle připravil svému spoluhráči druhou možnost k centru do pokutového území a Vaníček tentokrát již uklidil míč hlavou do sítě. Na tahu tak byl opět poděbradský celek a do výhodnější pozice se jej pokusil navrátit jeho kapitán. Ve 30. minutě však Knobloch svou dalekonosnou střelu nasměroval pouze nad bránu soupeře a o několik desítek vteřin později pak po Herzánově zisku míče udělil o něco více razance své přihrávce za obranu na nabíhajícího Nováka, načež to měl nejlepší střelec Bohemie této sezóny proti dobře postavenému Altmanovi hodně složité a z bezprostřední blízkosti nedokázal míč skrze brankáře Komárova propasírovat do sítě. V závěrečné pětiminutovce prvního poločasu se však o slovo přihlásili znovu hosté a nebyli daleko od dokonání obratu ve skóre. Ve 42. minutě však naděje Bohemie podržel znovu Václavík, který pohotově zasáhl proti dalekonosné ráně Hlavatého a závěrečnou ránu Kaufmana pak od šance na úspěch oddělil jen hvizd hlavního arbitra oznamující konec úvodního dějství.

V úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky se oba celky ve svižném tempu hnali za rozdílovou brankou, ale své ofenzivní akce dlouho nedokázali dotáhnout k bezprostřednímu ohrožení soupeřovi svatyně. V 50. minutě tak v tomto duchu pokutovým území prolétl nikým nezasažen nebezpečný pas Vokáče a o tři minuty později se stejným efektem skončil rovněž nadějně vyhlížející centr Březiny, po kterém se u vzdálenější tyče jen marně natahoval střídající Štych. Na druhé straně zkoušel Vaníčka v bráně Komárova z přímého kopu překvapit Bora, ale pokus se mu technicky vůbec nevydařil a skončil tak pouze vedle pravé tyče soupeřovi brány. Skóre se tak měnilo až v 59. minutě a bylo tomu tak k radosti domácího obecenstva. Novák využil váhavé rozehrávky Štycha, kterého svým typickým napadáním oloupil o míč a bez zbytečného otálení přichystal další gólovou pozici svému spoluhráči z útočné řady, jenž ani na druhý pokus nabídnutou příležitostí nepohrdl. Šance domácího celku na důležitý tříbodový zisk navíc ještě vzrostly za další čtyři minuty, když nepřesnou přihrávku soupeře u vlastního pokutového území vystihl Bora, prohodil si míč mezi nohama Mojdla a přesným pasem nasměroval směrem kupředu Zumase. Poděbradský středopolař zbytečně nevymýšlel, potáhl si míč po pravé straně a naservíroval přesný pas do předbrankového prostoru na nabíhajícího Nováka, jenž posunul rozdíl ve skóre již do dvoubrankové podoby. A nemuselo zůstat jen u toho, když už o několik vteřin později Voříšek při dalším rychlém kontru pobídl přihrávkou do akce opět Nováka a poděbradský forvard se efektní kličkou obtočil kolem bránícího Vaníčka. V dalším postupu vstříc soupeřově bráně jej však důrazným zákrokem zastavil Mojdl a hlavní arbitr ani přes naléhání ochozů tento zásah neocenil odpískáním pokutového kopu. To však domácí dlouhé minuty nemuselo nijak mrzet a zdálo se, že již neohroženě směřují za kýženým triumfem. Další gólovou pojistku mohli přidat v 77. minutě, kdy to byl nejprve Knobloch, kterého nasměroval do šance přesným obloučkem za obranu Herzán, ale střela kapitána Bohemie z hranice pokutového území skončila jen těsně nad bránou Komárova. A chvíli nato byl pak ještě o píď blíže Novák, k němuž se dostal míč po přímočaré akci Kubánka a přihrávajícího Knoblocha, ale do cesty křižné střely poděbradského kanonýra se tentokrát postavila pravá tyč soupeřovi brány. O minutu později však přišla také první výraznější připomínka, že ani bodové ambice Komárova ještě nejsou definitivní iluzí, když se Vokáč po přihrávce svého mladšího jmenovce opřel zpoza pokutového území do poskakujícího míče a jeho povedená střela jen těsně minula vzdálenější růžek poděbradské brány. Tento pokus však nakonec pouze předznamenal vývoj v dalších minutách, ve kterých se náskok domácího mužstva zčistajasna rozplynul. Snížení na rozdíl jediné branky přinesla standardní situace po odpískaném zákroku Kubánka v 81. minutě, kdy Mojdlův centr pouze lehce přizvedl hlavou Hněvsa a po Štychově sklepnutí do předbrankového prostoru bylo již pro zcela osamoceného Vajse zakončení pouhou formalitou. O dvě minuty později pak hosté po autovém vhazování a rychlé kombinaci přichystali možnost k dalšímu centru Vokáčovi, jenž u vzdálenější tyče nalezl svého mladšího jmenovce a ten neomylně uklidil míč do sítě. Poděbradští hráči jen nevěřícně sledovali, jak na ukazateli skóre naskakuje stav 3:3, přičemž jim na potřebnou odpověď zbývá již jen velmi málo času. V 85. minutě se jí domácím snažil zajistit Novák, kterého vyslal do dalšího individuálního úniku Knobloch, ale pohyb útočníka Bohemie dobře anticipoval bránící Kaufman a nedovolil mu tak bránu Komárova ohrozit. V 89. minutě mohl naopak dokonat definitivní obrat ve skóre Vaníček, jenž se dostal k možnosti hlavičkového pokusu po Vokáčově rohovém kopu, ale při Bohemii tentokrát stálo štěstí a míč do prostoru mezi třemi tyčemi nezamířil. I tak to však s nadějemi poděbradského celku vypadalo hodně bledě a zdálo se, že kýžený tříbodový zisk je již definivitně tytam. Hráči Bohemie se však nesložili zbraně ani v momentě, kdy se rozeběhlo dvouminutové nastavení druhého poločasu a po nepřesném pasu Březiny, jenž přesným zpracováním odlapil Voříšek, jim byla odměnou ještě jedna možnost k rychlému protiútoku. Poděbradský obránce získaný míč rychle posunul Martínkovi, který následně svou pohotovou příhrávkou obhodil Kaufmana a před nabíhající útočnou dvojicí Bohemie tak rázem čněla již pouze poslední překážka v podobě brankáře soupeře. Byl to nakonec Herzán, kdo vzal odpovědnost na svá bedra, chladnokrevnou kličkou obešel Vaníčka a svou třetí brankou v utkání tak domácím přichystal šťastné rozuzlení posledního herního představení v této sezóně. Nyní tak již zbývá pouze čekat, zdali desátá příčka zůstane sestupovou, nebo Bohemii zajistí možnost působení v nejvyšší krajské soutěži i pro příští sezónu.

„Standardně jsme měli dobrý vstup do utkání a brzy jsme šli do vedení. Soupeř dokázal vyrovnat ze standardní situace a tak skončil i poločas. Ve druhém poločase jsme si řekli, jak na soupeře hrát, abychom zastavili jeho rychlý přechod do útoku. Měli jsme dobrých pětadvacet minut a vytěžili jsme z toho dva góly. Vypadalo to, že to v klidu dohrajeme, trefili jsme ještě tyč a měli jsme kopat penaltu. Pak přišla taková zvláštní pětiminutovka, naše nekoncentrace a po otočeném autu jsme dostali po standardce gól a záhy druhý. Padla na nás deka, ale jsem rád, že jsme dál bojovali a chtěli jsme více než soupeř. V první minutě nastavení jsme rozhodli,“ těšilo poděbradského trenéra Tomáše Staňka. „Vzhledem k vývoji utkání jsme za tři body rádi. Ve druhém poločase to bylo zbytečné drama,“ přidal Staněk. Hattrickem vystřílel Bohemii vítězství útočník Roman Herzán. „Je u nás od třetího kola. Jeho deset branek není špatná bilance, dodal poděbradský kouč.

Autor komentáře trenéra k utkání: Vladimír Malinovský