Bohemia doma úspěšně otočila utkání s českobrodskou rezervou

Napsal(a)  Zveřejněno: 19. 09. 2021
Bohemia doma úspěšně otočila utkání s českobrodskou rezervou Vladimír Malinovský

Poděbrady - Po porážkách s Velimí a Dobrovicí potřebovala poděbradská Bohemia opět zabrat a před dvěma venkovními utkáními pokud možno naplno bodovat. A s rezervou Českého Brodu nakonec stanovený cíl dokázala naplnit.

FK Bohemia Poděbrady - SK Český Brod B 4:1 (2:1)

Branky: 22. Novák, 25. Peterka (z PK), 59. a 75. Knobloch - 15. Herzán

FKBP: Václavík - Uher, Hněvsa (80. Suchánek), Kubánek, Voříšek (83. Soukup) - Knobloch, Bora (87. Havránek), Vobořil, Martínek (72. Zumas) - Novák (87. Volráb), Peterka (C)

Český Brod B: Bína - Hanzl, Balík (C) (46. Ravizza), Kohout (6. Miňovský), Říha - Sklenička, Šťastný, Dušek, Palečko, Saska - Herzán (44. Hoznauer)

Poděbradští hráči do utkání vstoupili opět bez zbytečných rozpaků a ujali se taktovky nad utkáním. Už po několika desítkách vteřin jim za jejich aktivitu byla odměnou první branková příležitost, kterou si po dlouhém nákopu Kubánka a přesné přihrávce Nováka připsal Peterka, ale kapitán Bohemie prováhal ideální možnost pro zakončení a Balík dokázal jeho střelecký pokus pohotovým zákrokem zblokovat. O několik minut později poprvé v utkání vyzkoušel své střelecké štěstí prozměnu Bora, ale jeho dalekonosný pokus mezi tři tyče také nezamířil a Bína tak znovu nemusel zasahovat. Brankář rezervy Českého Brodu se tak poprvé vyznamenal až v 8. minutě, kdy další pohlednou akci na půlící čáře zahájil přesným nákopem na Knoblocha Peterka, aby se následně míč rychlou předávkou přes Boru dostal znovu až k nabíhajícímu útočníkovi Bohemie. Ten v pokutovém území zachoval klid a míč si zasekl před jedním z obránců soupeře, ale následnou střelu nedokázal přesněji umístit a Bína pohotovým zákrokem jeho pokus vyrazil. Hosté se ve srovnání s poděbradským celkem rozjížděli o něco pomaleji a na svůj první významnější střelecký pokus si museli počkat až na konec úvodní desetiminutovky, kdy po Saskově centru zkoušel své střelecké štěstí Sklenička, ale k českobrodskému záložníkovi rychle přistoupil Voříšek a míč zblokoval mimo brankový prostor. O minutu později bylo opět živo před druhou bránou, když Novák předvedl svůj typický důraz a rychlost v napadání a chytře následoval pomalejší malou domů v podání hostů. Bínův odkop však zblokoval pouze do předbrankového prostoru, kde se nenacházel žádný z jeho spoluhráčů a míče se tak znovu chopili a pokračovali ve hře hráči rezervy Českého Brodu. Ve 13. minutě si slabší chvilku při rozehrávce vybral také poděbradský brankář, kdy jeho nepodařený odkop mohl potrestat Šťastný, ale jeho střela bez přípravy jen těsně minula vzdálenější růžek odkryté brány domácího celku a přiznivci poděbradského celku si tak mohli oddechnout. Diváci se tak první branky dočkali až v 15. minutě a jako první se nakonec dokázali gólově prosadit hosté. Říhův křižný pas neomylně nalezl Skleničku, jehož střelecký pokus sice dokázal opět zblokovat Voříšek, ale tentokrát míč směřující do zámezí dokázal hlavou vrátit do předbrankového prostoru Saska a tam prosadil svůj důraz Herzán, jenž zbytečného otálení uklidil míč za Václavíkova záda. Obdržená branka však poděbradské hráče nijak neznervózněla a ti pokračovali ve svém aktivním ofenzivním snažení. Dvě dobré možnosti pro steč soupeřovi brány se nejprve nabízeli Martínkovi, ale vinou nepřesnosti poděbradského středopolaře z nich ke smůle domácího mužstva nic nebylo. Ve 22. minutě však přisla pohledná přímočará akce středem hřiště, kdy se míč po ose Novák-Vobořil-Peterka dostal až k pokutovému území rezervy Českého Brodu, kde posledně jmenovaný patičkou míč posunul do náběhu Novákovi a forvard Bohemie svůj samostatný nájezd zakončil naprosto chladnokrevně. O dvě minuty později navíc Vobořil přesným pasem přenesl míč na Boru, jehož nákop do předbrankového prostoru zasáhl rukou Šťastný a tak domácí měli možnost dokonat bleskový obrat ze značky pokutového kopu. Toho se ujal tradiční exekutor Peterka a ač Bína vystihl směr jeho střely, tak na jeho prudký projektil nedokázal dosáhnout. Vývoj utkání hosty dotlačil k výraznějšímu útočnému snažení, ale českobrodští hráči naráželi na pozornou defenzivu Bohemie, která nehodlala připustit další inkasovanou branku v její síti. Ve 33. minutě mohl naopak navýšit vedení domácího mužstva po Vobořilově dlouhém autovém vhazování Hněvsa, ale v pokutovém území míč nepropasíroval přes hradbu těl před Bínovou bránou a podobným způsobem následně při svém střeleckém pokusu dopadl rovněž Bora. Za další tři minuty odmítl gólovou pojistku Bohemie přidat rovněž Novák, který po Knoblochově pasu postupoval v úniku pravou stranou hřiště, ale svou střelou tentokrát rozvlnil pouze boční síť soupeřovi brány. Ve 38. minutě to z přímého kopu z úctyhodné vzdálenosti překvapivě zkoušel Bora a jeho míč zapadl přesně k tyči. Ke smůle poděbradského středopolaře se však jednalo o tyč brány na sousedícím multifunkčním hřišti, pro což neměl pochopení hlavní arbitr utkání a nechal tak pokračovat ve hře rozehrávkou od Bínovi brány. O chvíli později se Bora dostal k další možnosti zakončení, tentokrát uvnitř pokutového území, kde ho nalezl dalším přesným centrem Knobloch, ale hostující obrana znovu přispěchala s pohotovým zákrokem a míč směrem k Bínovi opět nepropustila. Ve 41. minutě přišla pro ofenzivní snažení hostů další těžká rána, kdy se při pokusu o akrobatické zakončení zranil útočník Herzán a musel tak ještě před koncem prvního dějství nuceně střídat. První pětačtyřicetiminutovka nakonec již další branku nepřinesla, a to i díky dalšímu úspěšnému bloku českobrodské defenzivy, která zastavila další nadější střelecký pokus Nováka.

Do druhé půle sice vstoupili o něco aktivněji hosté, ale první velkou příležitost si mohli připsat znvou hráči Bohemie. Martínek si však ve 49. minutě po Peterkově přihrávce míč příliš předkopl a sám se tak připravil o možnost samostatného postupu vstříc brankáři Bínovi. Hráči rezervy Českého Brodu naopak ze své útočné aktivity vytěžili pouze několik slabých dalekonosných pokusů, které Václavíkovi nepřidělali pražádné problémy a spíše než k nastolení rovnovážného stavu utkání spělo k navýšení střeleckého konta domácího celku. A to také přišlo v 59. minutě, kdy Vobořil svým přesným centrem z levé strany našel zcela osamoceného Knoblocha a ten hlavou míč uklidil mimo dosah brankáře Bíny. Hosté však nesložili zbraně a snažili se ještě utkání alespoň zdramatizovat. Další pokus Šťastného zpoza pokutového území však opět postrádal dostatečnou razanci a po závaru v předbrankovém prostoru v 65. minutě utkání přispěchal proti zakončení střídajícího Ravizzy s pohotovým výběhem Václavík a uchránil tak nastřádaný náskok svého mužstva. Obě mužstva se v této fázi utkání o nadějné příležitosti víceméně spravedlivě dělila a další příležitost tak šla znovu na vrub poděbradského celku, když se po Voříškově centru opřel do míče na hranici pokutového území Peterka, ale pokus poděbradského kapitána zamířil jen vysoko nad soupeřovu bránu. O minutu později si míč středem hřiště navedl k další ze střel ze střední vzdálenosti Knobloch, ale Bína byl pozorný a jeho pokus dokázal lapit do svých rukavic. Hosté s krátícím se časem tlačili na pilu, seč jim síly stačili, ale udeřit nedokázali ani z řady stadnardních situací, kdy nadále naráželi na koncentrovaný výkon defenzivních řad Bohemie. V 75. minutě navíc přišla zřejmě definitivní tečka za nadějemi rezervy Českého Brodu na bodový zisk v tomto utkání, když Peterka po Vobořilě autovém vhazování přetlačil v pokutovém území hned dvojnásobnou přesilu a následně předložil míč před odkrytou bránu stojícímu Knoblochovi, který nepohrdl možností druhého gólového počinu v tomto střetnutí. Domácí poté již působili o poznání uvolněnějším dojmem, ale přesto nehodlali v žádném případě připustit jakékoliv zdramatizování cesty za tříbodovým ziskem. Příkladem budiž Peterkův zásah proti Šťastého pokusu z přímého kopu, který poděbradský útočník pohotově vyhlavičkoval na rohový kop. V 85. minutě mohli domácí přidat ještě jeden gólový zásah, když se po další přímočaré akci dostal za obranu soupeře Vobořil a přesnou přihrávkou napříč pokutovým hledal ještě lépe postaveného Nováka. Poděbradský forvard však namísto zakončení z první volil zpracování, čímž umožnil zasáhnout vracejícímu se Hanzlovi. Vobořil to o chvíli později zkoušel prozměnu sám zpoza pokutového území, ale střela mu nesedla a pouze doskákala do rukavic českobrodského brankáře. V samotném závěru utkání měli hosté ještě dvě nadějné příležitosti k alespoň dílčí korekci skóre, kdy si Sklenička nejprve potáhl míč po levé straně a vybídl zpětnou přihrávkou k zakončení Sasku, ale Václavík byl pozorný. A o pár vteřin později to Sklenička po podobně vyhlížející akci zkoušel sám z hranice pokutového území, ale v záklonu míč napálil jen vysoko nad bránu Bohemie. Rezerva Českého Brodu tak další branku v utkání již přidat nedokázala a když v závěru nastaveného času nenaservíroval při rychlém protiútoku ideální přihrávku Peterkovi střídající Volráb, skončilo utkání vítězstvím Bohemie v poměru 4:1.

„Po dvou předchozích porážkách jsme cítili potřebu se vrátit na vítěznou vlnu. To se nakonec bez vážnějších obav vyplnilo. A to i přesto, že šel mladý tým hostů do vedení, do kterého ho poslal paradoxně poděbradský odchovanec Hrzáň (Roman Herzán – pozn. red.). Od něj, ale i celé českobrodské ekipy to však bylo na dlouho dobu takřka vše. O fotbalově zábavné okamžiky jsme se od té doby starali v drtivé většině případů my,“ řekl po zápase poděbradský zadák Jiří Voříšek. „Už během prvního poločasu se nám podařilo skóre otočit na pro nas příznivý vývoj dva jedna. Obraz hry byl ve druhem dějství vcelku obdobný. Naše slibně hrající záložní formace ve spojeni s hladovými útočníky po celou dobu zajišťovala dostatečný počet příležitostí k dalšímu navyšování skóre. To se nakonec zastavilo na čísle čtyři. Jsme rádi za zasloužený bodový zisk. Teď musíme doléčit šrámy a kvalitně odpracovat utkání v Nespekách,“ přidal Voříšek.

„Zápas byl ovlivněný zraněním našich dvou stoperů. V úvodu musel pro zablokovaná záda střídat Kohout, Balík si poškodil zadní stehenní sval, ale poločas ještě dohrál. Díky tomu jsme museli předělat celou obranu,“ uvedl hrající trenér hostů Jindřich Stejskal. „Přestože jsme šli do vedení, celkově nám první půle nevyšla. Nehráli jsme dobře. Byla to nejhorší první půle za posledních pět zápasů, společně s druhým poločasem v Lysé. O přestávce proběhlo další nucené střídání. Po změně stran přišlo z naší strany mírné zlepšení, domácí nám přesto vstřelili třetí gól. My následně měli dobrou šanci, kdy Hoznauer připravil pozici pro Ravizzu, ten však kontaktní gól nevstřelil. Pak jsme inkasovali čtvrtý gól. Poděbrady byly jasně lepší a vyhrály zaslouženě,“ přiznal Stejskal.

Autoři komentářů k utkání: Vladimír Malinovský, René Volf