Bohemia doma s Úvaly pikala za své neproměněné šance

Napsal(a)  Zveřejněno: 27. 05. 2023
Bohemia doma s Úvaly pikala za své neproměněné šance Vladimír Malinovský

Poděbrady - Blížící se konec sezóny začíná být pro Bohemii tak trochu pověstným světlem na konci tunelu. Její řady v posledních utkáních notně prořídly, když se mimo hru dostala hned čtveřice z pěti nejlepších střelců týmu a to je ještě nutné k absentující ose mužstva připočítat kapitána Voříška. I přes to všechno základní jedenáctka nasazená pro utkání s Úvaly nevyvolávala pocity beznaděje a do přímého souboje o šestou příčku přinášela poměrně slibný vklad.

FK Bohemia Poděbrady - SK Úvaly 0:2 (0:1)

Branky: 45. Schovanec, 79. Flóro

FKBP: Fiška - Soukup, Kubánek, Pinkas (46. Poděbradský), Hněvsa (C) - Kalina, Svoboda (79. Suchánek), Vokatý, Schulz - Křivský, Zumas

Úvaly: Řemínek - Marčík, Křelina, Mika, Benčič - Schovanec (62. Šarbšula), Lokša, Novák (62. Syruček), Hološko, Flóro (89. Pik) - Bozděch (C)

Pamětníci podzimního měření sil obou celků byli patrně mírně zaskočeni herním projevem hostujícího celku, který zůstával hodně dlužen výkonu, kterým Bohemii svíral v úvodním dějství domácího střetnutí. Od úvodních minut tak proti herně tápajícímu soupeři měli jednoznačně více ze hry poděbradští hráči a jejich aktivní přístup jim také poměrně brzy mohl přinést kýžené ovoce. První příležitost s přízviskem gólová si totiž připsali již v 7. minutě, kdy Vokatý obral soupeře o míč při jeho váhavé rozehrávce a hbitě si to namířil do pokutového území, kde sice křižnou střelou nepřekonal pohotově vyběhnuvšího Řemínka, ale míč se od brankáře Úval odrazil ke zcela osamocenému Kalinovi a před ním již zela jen víceméně odkrytá brána. Poslední zbývající ze zmiňované elitní pětice střelců Bohemie však ve vyložené příležitosti překvapivě selhal, když se mu míč při snaze o pohotové doklepnutí svezl po kopačce a ke smůle domácích tak zamířil pouze mimo prostor vymezený třemi tyčemi. Poděbradští hráči však i dále pokračovali ve svižném tempu hry a zejména útočná dvojice Křivský-Zumas svými náběhy soupeřově obraně nepříjemně zatápěla, ovšem ve finální fázi svých ofenzivních akcí volila řešení, která naděje na úvodní gólový úspěch neskýtaly. A když už se v 17. minutě Zumas přece jenom k možnosti přímého zakončení dostal, kdy se po přesném pasu za obranu ocitl tváří v tvář Řemínkovi, své šance se zalekl a pouze lehkým popostrčením míče umožnil brankáři Úval zasáhnout. Domácí obléhání soupeřovi poloviny tak i nadále postrádalo gólovou nadstavbu, jež by domácím mohla přinést potřebný klid a na tom se nic nezměnilo ani po pokusech Zumase a Svobody zpoza šestnáctky, které z ne zcela ideálních střeleckých pozic brankový prostor o několik decimetrů minuly. Až po půlhodině hry se začaly k životu výraznějším způsobem probouzet také ofenzivní snahy Úval. Ne že by do té doby hráči hostujícího celku na útočné pokusy zcela zanevřeli, ale výraznější příležitost si vyjma několika nepřesných střeleckých pokusů vypracovat prozatím nedokázali. To se však změnilo ve 37. minutě, kdy Lokša vystihl Kubánkovu rozehrávku středem hřiště adresovanou Kalinovi a posunul míč k Hološkovi, jenž zpoza pokutového území napřáhl k hodně nepříjemné střele, ale Fiška dokázal pohotově zasáhnout a štiplavý projektil vyrazil na rohový kop. I ten však obraně Bohemie přinesl nemalou dávku nepříjemností, když přetažený centr od rohového praporku propadl až k osamocenému Marčíkovi, který se z ostrého úhlu pokusil překvapit poděbradského brankáře, leč neúspěšně a ani následný závar v pokutovém území nakonec pohromu pro domácí tým k nemalé úlevě jeho příznivců nepřinesl. V již o poznání vyrovnanějším závěru prvního poločasu pak mohla pět minut před jeho koncem udeřit pro změnu znovu Bohemia, když na polovině hřiště k odvážnému sólu našlápl Soukup, jenž prošel až před bránu Úval, kde si však netroufl na přímé zakončení a jeho následnou prudkou přihrávkou nedokázal do sítě soupeřovi svatyně nasměrovat ani Zumas, vinou čehož skóre setrvávalo i nadále ve své výchozí bezbrankové podobě. Když už se zdálo, že se na tomto stavu poločasového výsledku již nic nezmění, dostali hosté po nepřesném výhozu Fišky zachyceném Hološkem ještě jednu možnost zavelet k útoku a po přetaženém centru z levé strany se v pokutovém území Bohemie ocitl ve střelecké pozici Schovanec, jenž po přiklepnutí od jednoho ze svých spoluhráčů nasměroval míč s přispěním tečujícího Kubánka nechytatelně do protipohybu poděbradského brankáře a zasadil tak domácím před odchodem do šaten velmi nepříjemný direkt.

Pokud úvodní pětačtyřicetiminutovka nabídla poměrně pohledné fotbalové představení, ke kterému v jejím závěru podobně hodnotným dílem přispívala již obě mužstva, tak ta druhá v tomto ohledu bohužel výrazným způsobem zaostávala. Hosté se s nabytím jednobrankového vedení mohli již více soustředit na defenzivní činnost a vyčkávat na případné chyby soupeře s vidinou příležitostí v podobě nebezpečných protiútoků. Poděbradští hráči tak měli míč znovu více ve svém držení a snažili se směrem dopředu něco vymyslet, ale proti početnému a zejména pak konsolidovanému obrannému bloku soupeře již na své útočné choutky z prvního dějství navazovali jen s velkými obtížemi. V 57. minutě pak sice po jedné z vydařených akcí, kdy míč do pokutového území zatáhl Křivský a naservíroval jej zpětnou přihrávkou k zakončení Kalinovi, doklepl vyraženou střelu domácího středopolaře do odkryté sítě Zumas, ale gólovou radost poděbradských hráčů rázně utnul zdvižený praporek asistenta na pomezí avizující těsné ofsajdové postavení úspěšného střelce a Bohemia tak i nadále musela pokračovat s jednobrankovým mankem ve skóre. To se v 61. minutě pokusil znovu prolomit Kalina, tentokráte z přímého kopu, ale Řemínek si i při této příležitosti s jeho nepříjemnou střelou dokázal poradit a míč po odrazu od země se štěstím vyrazil do bezpečí. O deset minut později se pak souboj úvalského brankáře se záložníkem Bohemie při této dovednostní disciplíně opakoval ještě jednou, ale i podruhé z něj vzešel vítězně strážce hostující svatyně, kdy pro změnu bezpečně lapil pokus směřující pod horní tyč a opětovně tak podržel svůj tým. Nutno však podotknout, že to již byly spíše ojedinělé momentky při kterých domácí mohly reálněji pomýšlet na vyrovnání a utkání tak spíše pomalým tempem ukrajovalo další a další minuty bez vyhlídky na úspěch. V 79. minutě navíc hosté nasadili k rozhodujícímu trháku ve skóre, když se sice nejprve Marčík po rohovém kopu nedokázal prosadit hlavou vinou zásahu bránícího Křivského, ale obránce Úval následně odražený míč dokázal dostihnout jako první a svou zpětnou přihrávkou vybídl k zakončení Flóra, jenž již pohotovou střelou z otočky udělil domácím další těžkou lekci z produktivity. O osudu utkání se tak zdálo být definitivně rozhodnuto, ale v samotném závěru se domácí přece jenom ještě dokázali nadechnout k odporu. V 88. minutě to byl nejprve Vokatý, jenž natáhl k hodně podařenému dalekonosnému projektilu a Řemínek vzduchem plachtil naprázdno, ale míč rozezvučel pouze pravou tyč úvalské brány a v její síti tak ke smůle domácích ani tentokrát neskončil. A na začátku nastaveného času se pak ještě po přesném pasu za obranu dostal do zajímavé pozice pro přihrávku do předbrankového prostoru Zumas, jenž ovšem ani tentokrát svou pobídkou nedokázal nalézt kopačku kteréhokoliv ze svých spoluhráčů, kteří se aktivně nabízeli v šestnáctce soupeře a míč tak nikým nezasažen pouze proskákal pokutovým územím. Další ohrožení svého náskoku však již hosté nedopustili a po vítězství 2:0 tak nad poděbradským mužstvem zvítězili i ve druhém vzájemném utkání v této sezóně.

„Na první pohled nenápadný zápas, avšak pro fotbalové fajnšmekry lahůdka,“ pochvaloval si úroveň utkání poděbradský kapitán Jiří Voříšek, který na trávníků kvůli zranění také chyběl. „Setkání dvou vyloženě technických týmu na ligovém pažitu za slunečného počasí nabídlo solidní a vyrovnanou podívanou. Hosté vsadili na Hološka s dvě stě padesáti starty v turecké Superlig. My kontrovali matadorem Poděbradským s tři sta padesáti starty v našem dresu,“ vtipkoval Voříšek. „Úspěch v tomto utkání se skrýval v detailech a zejména v zakončení. Hosté v něm měli více klidu a zkušeností, jinak by utkání dost možná skončilo remízově,“ dodal obránce Bohemie.

„Musím uznat kvality týmu domácích. Na to, že měli dost zraněných hráčů, tak jejich hra a kvalita se nezměnila. Od začátku bylo vidět, kdo je doma a nám trvalo 30 minut než jsme se srovnali. Díky nezkušenosti se Bohemia nedostala do vedení a naopak nám se podařilo vstřelit branky a to rozhodlo o výhře. Kluky musím pochválit za to, jak makají a dokážou se soustředit na bránění,“ uvedl k utkání trenér Úval Lukáš Kučera.

Autor komentáře k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník